Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym…
2018-05-21, 15:42 Autor: Ewa Skrabacz

Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkości”

Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkości”
- Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi. Pytanie zawsze jest o formę, o skalę. To są mechanizmy, które funkcjonują już w Biblii, gdzie ci, którym się lepiej powodziło, w ramach jałmużny czy jakiejś daniny dzielili się z tymi, którym się trochę gorzej powodziło – tak Bartłomiej Stawiarski, poseł PiS, tłumaczył zasadność „daniny solidarnościowej”, proponowanej przez rządzących na rzecz niepełnosprawnych.
- Prawo i Sprawiedliwość stara się być partią socjalną, która stawia na wsparcie najuboższych warstw społecznych czy wsparcie rodzin. Trzeba to z czegoś finansować – dodał Stawiarski.

Odnosząc się do wciąż trwającego w Sejmie protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, poseł PiS stwierdził, że doszło do sytuacji kuriozalnej:

- Protest uderza w najbardziej prospołeczny rząd, który był po 1989 r., który wprowadził najwięcej rozwiązań prospołecznych. Uważam, że protest jest ze wszech miar słuszny, bo ludzie walczą o to, co im się należy, ale sama forma protestu nie jest odpowiednia – mówił Stawiarski.

- Pewnie Marszałek ma jakieś swoje argumenty na wprowadzenie obostrzeń w dostępie do Sejmu, natomiast ja uważam, że to źle służy wizerunkowo. Nie samemu Marszałkowi, nie posłom, ale powadze Sejmu. To powinna być instytucja, która ma być jak najbardziej obywatelom przybliżana. Niewpuszczanie na teren Sejmu np. wycieczek jest ze szkodą dla polskiego parlamentaryzmu i obywateli, którzy mają ograniczony dostęp do edukacji parlamentarnej – stwierdził poseł.

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do przygotowanej przez min. Jarosława Gowina Konstytucji dla Nauki:

- Bałbym się tego, by odbierać mniejszym ośrodkom akademickim prawa do szkolnictwa na wysokim poziomie. Nasze opolskie uczelnie, wśród tych mniejszych, są na dobrym poziomie. Inwestowaliśmy w te uczelnie nie po to, by teraz ich ranga spadała. Mam więc nadzieję, że to nie będzie próba budowania dużych uczelni kosztem małych. Niepokojąca jest Polska dwóch prędkości akademickich. Prezes Jarosław Kaczyński wielokrotnie potwierdzał, że jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju, a nie za polityką lokomotyw, które sprawiają, że pewne ośrodki się rozwijają, a reszta nie ma szans na rozwój – mówił Stawiarski.

Zapytaliśmy także o budowę sali koncertowej w Państwowej Szkole Muzycznej w Namysłowie.

- Z tego co się orientuję, wszystkie szkoły na Opolszczyźnie miały sale koncertowe, a jedynie namysłowska szkoła muzyczna nie miała. To był temat, który pojawiał się odkąd pamiętam. Starania trwały od wielu lat. Szkołę rokrocznie kończy około 25 osób, więc to konkretna grupa. A sala koncertowa będzie służyć szerzej, całej społeczności lokalnej. To projekt rozłożony na 3 lata. W tym roku inwestycja ma ruszyć. Miałem obietnicę ministra kultury Piotra Glińskiego, że tak właśnie będzie. To było o tyle trudne, że w tym roku było tylko 20 mln na cały kraj na tego typu inwestycje i mały Namysłów „wyrwał” 10 proc. z tego – stwierdził Stawiarski.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »