Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP…
2018-04-16, 12:38 Autor: Marek Świercz

Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym

Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym
- Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczenia w szkole publicznej szkoły prywatnej, który ogłosił wójt Skarbimierza Andrzej Pulit. - Dlatego umówiliśmy się z protestującymi mieszkańcami, że najpierw podejmiemy decyzję, co zrobić z tym fantem, a następnie przyjedziemy do szkoły, żeby się spotkać z nauczycielami i rodzicami - dodała.
Protestujący czekali na Zalewską przed siedzibą Muzeum Piastów Śląskich, gdzie miała się spotkać z brzeżanami. Wcześniej udzieliła jednak krótkiego wywiadu Radiu Opole. Jak stwierdziła, w ocenie resortu samorządy bardzo dobrze poradziły sobie z reformą oświaty.

- Ponad 99 procent samorządowców idealnie wdrożyło reformę, nawet te samorządy, które wcześniej krytykowały likwidację gimnazjów - stwierdziła szefowa resortu edukacji. - Kuratorzy byli praktycznie w każdej gminie. Tam, gdzie nie dokonano tych zmian uchwałami rad gmin, z mocy ustawy wygaszono gimnazja.

Minister Zalewska, pytana o zapowiadane protesty ZNP, stwierdziła, że trudno uznać ich zasadność, podobnie jak trudno poważnie traktować podawaną przez związek liczbę zwolnionych nauczycieli.

- Prezes ZNP mówił raz o 100 tysiącach, potem o 30 tysiącach, teraz padają jeszcze inne liczby - skomentowała Zalewska. - Tymczasem, tak jak zapowiadaliśmy, mamy ponad 17 tysięcy dodatkowych etatów!

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o odbudowaniu szkolnictwa zawodowego (dziś branżowego). To jedno z głównych zadań resortu, które już przynosi efekty.

- Do szkół wrócili doradcy zawodowi, by pomóc uczniom i rodzicom wybrać najlepszą szkołę - mówiła Zalewska. - Uczniowie coraz częściej wybierają szkoły techniczne, w kraju to prawie 53 procent, w Wielkopolsce to prawie 70 procent.

Zobacz także

2020-02-11, godz. 13:20 Łukasz Lange o konieczności powiększenia i zmodernizowania Polderu Żelazna 25 lutego mają zostać otwarte oferty firm na przeprowadzenie prac przy rozbudowie i modernizacji polderu Żelazna, kluczowego dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego… » więcej 2020-02-10, godz. 14:19 Rajmund Miller o zmianach w Platformie Obywatelskiej, wielkiej polityce oraz narodowym planie walki z rakiem - Jest dużo energii, zapału w partii. Tworzymy nowe koła, jest dużo ludzi, którzy chcą działać w Platformie Obywatelskiej. Uważam zmiany za korzystne. Pierwszy… » więcej 2020-02-10, godz. 14:08 Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski o konwencji partii i planach reform - Po to była konwencja Solidarnej Polski, żeby pokazać, że mimo frontalnego ataku dokończenie reformy sądownictwa w Polsce musi być przeprowadzona do końca - mówiła… » więcej 2020-02-07, godz. 14:29 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o nadchodzących wyborach prezydenckich Marszałek Witek podała datę wyborów prezydenckich, postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw – to oznacza, że rozpoczyna… » więcej 2020-02-07, godz. 14:23 Jolanta Ślepieńczuk i Aneta Anioł o nauce samobadania piersi w ramach akcji "Marzec miesiącem Dnia Kobiet" Studio Loży Radiowej odwiedziły Jolanta Ślepieńczuk i Aneta Anioł z sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2020-02-06, godz. 14:18 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o konsekwencjach gospodarczych Brexitu i podatku cukrowym » więcej 2020-02-06, godz. 14:05 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim W kolejnej odsłonie programu Magdalena Ogórek rozmawiała z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości. Na agendzie tematów pojawiła się kwestia wyborów… » więcej 2020-02-05, godz. 14:00 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o Młodzieżowej Strategii dla województwa opolskiego » więcej 2020-02-05, godz. 11:54 Marek Kawa o przemówieniu Donalda Trumpa, prawyborach w Partii Demokratów i przekonaniu Amerykanów o swojej wyjątkowoś… - Orędzie na pewno przyćmiły didaskalia – mówił w Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista, pytany o doroczne orędzie Donalda Trumpa o stanie państwa. » więcej 2020-02-04, godz. 15:15 Dr Grzegorz Borsuk o projekcie LIFE i pomyśle na przyciągnięcie studentów na Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej Jako jedyne województwo w Polsce, województwo opolskie stara się o pieniądze z unijnego programu LIFE. Program zakłada bardziej skuteczne dbanie o środowisko… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »