Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Joanna Maksymowicz o nowych wyzwaniach związanych…
2018-04-04, 14:27 Autor: Ewa Skrabacz

Joanna Maksymowicz o nowych wyzwaniach związanych z funkcją komisarza wyborczego

Joanna Maksymowicz o nowych wyzwaniach związanych z funkcją komisarza wyborczego
- Komisarz to najwyższy organ wyborczy funkcjonujący na terenie danego województwa. Po zmianie przepisów w województwie opolskim mamy trzech komisarzy wyborczych, wcześniej było ich dwóch. Zakres naszych obowiązków został poszerzony. Powołujemy komisje wyborcze, będziemy zarządzać druk kart do głosowania, rozpatrujemy skargi dotyczące podziału gmin na okręgi wyborcze – wyjaśniała Joanna Maksymowicz, powołana 3 kwietnia przez Państwową Komisję Wyborczą na jednego z komisarzy wyborczych w województwie opolskim (Opole II).
Joanna Maksymowicz jest radcą prawnym i do tej pory była zastępcą dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Czy możliwe jest łączenie pracy w delegaturze i stanowiska komisarza wyborczego?

- Oczekujemy na wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej, które w tym tygodniu powinny zostać przesłane. To przypadek, którego ustawodawca nie przewidział. Formalnego zakazu nie ma. Ostateczna interpretacja należy do PKW – wyjaśniała Maksymowicz.

- Po nowelizacji Kodeksu Wyborczego, gdy wiadomo było, że komisarze będą wybierani na nowo, czyli przez PKW spośród kandydatów wskazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w rozmowie z dyrektorem Rafałem Tkaczem pojawił się pomysł bym kandydowała. Trzeba było złożyć aplikację, zdać egzamin z prawa wyborczego. Ministerstwo przedstawiło listę kandydatów i spośród nich zostało wybranych 100 komisarzy – mówiła Maksymowicz.

- Do tej pory środowisko komisarzy było w stu procentach sędziowskie, teraz też większość komisarzy jest sędziami i nie ukrywam, że mam pewne obawy, ale i nadzieję, że sędziowie przyjmą mnie łaskawie. Ufam, że nawiąże się między nami nić porozumienia i wzajemnie będziemy się uzupełniać – stwierdziła nowo powołana komisarz.

- W województwie opolskim jest teraz trzech komisarzy, czyli o jednego więcej niż wcześniej. Zmniejszy się więc zasięg terytorialny naszych działań. To usprawni nasze prace, gdyż będzie mniej gmin do nadzorowania, kontakt z komisarzem powinien być łatwiejszy – mówiła Maksymowicz.

Komisarzami wyborczymi na terenie województwa opolskiego zostali także sędzia Cezary Obermajer (Opole I) i sędzia Liliana Krukowska (Opole III).

- W poniedziałek jest zaplanowane pierwsze spotkanie robocze, poznamy się oficjalnie. Nie mówię o współpracy, bo każdy komisarz ma swój teren i jest niezależny w swoich decyzjach, ale do tej pory było tak, że komisarze ze sobą rozmawiali i mam zamiar podtrzymywać tę tradycję – stwierdziła Maksymowicz.

Wybór komisarzy wyborczych za nami, ale wciąż jest problem z kandydatami na urzędników wyborczych. Do 16 kwietnia przedłużono termin przyjmowania zgłoszeń.

- W województwie ma być 136 urzędników, a dziś jest 48 zgłoszeń. Wciąż czekamy na kolejne. Myślę, że największy problem jest z niektórymi obwarowaniami: nie można zamieszkiwać na terenie gminy, w której chce się być urzędnikiem wyborczym, nie można też pracować na terenie tej gminy. Trzeba być również pracownikiem jednostki samorządowej bądź administracji rządowej, albo też jednostek podległych – wyjaśniała Maksymowicz.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »