Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć…
2018-03-29, 13:26 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć wreszcie własny park narodowy i warto o tym rozmawiać

Grzegorz Kłys o tym, że Opolszczyzna powinna mieć wreszcie własny park narodowy i warto o tym rozmawiać
- Przeciwników tego pomysłu najlepiej przekonać, robiąc rzetelny rachunek ekonomiczny, bo jestem przekonany, że wszyscy na tym ostatecznie zarobią - mówił w Loży Radiowej Grzegorz Kłys z Uniwersytetu Opolskiego, wielki zwolennik utworzenia na obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego pierwszego na Opolszczyźnie parku narodowego pod roboczą nazwą Puszcza Śląska. - Czemu śląska? Bo to obszar, gdzie kiedyś rosła puszcza rozciągająca się od Krakowa po Zgorzelec. Tej pierwotnej puszczy już nie ma, jest las gospodarczy, ale taki, w którym mamy 250 chronionych gatunków - tłumaczy.
Jak opowiada nasz gość, po raz pierwszy pomysł opolskiego parku narodowego został rzucony w 1961 roku. Teraz wrócił za sprawą opolskich przyrodników i od razu wzbudził duże emocje. Zaczęły protestować samorządy, pomysł skrytykowali także leśnicy. Jednak zdaniem Kłysa, obawy, że utworzenie parku może komuś skomplikować życie, są mocno przesadzone.

- Są różne modele parków. Model poradziecki, który zakłada, że las zamykamy i wpuszczamy do niego tylko naukowców. Potem model amerykański, nastawiony na zysk i turystów, którzy chcą zobaczyć na przykład potężne sekwoje. Model europejski jest mieszany. Tworząc taki park, możemy wpisać do statutu różne rzeczy, możemy na przykład zezwolić na prowadzenie gospodarki rybackiej, bo takowa w okolicy występuje - mówi nasz gość.

Puszcza, jak tłumaczy, to zwarty obszar leśny zamieszkany przez jak najmniejszą liczbę ludzi. Park narodowy musi mieć co najmniej tysiąc hektarów, choć jemu marzy się większy.

- Można tak wyznaczyć jego granice, by w obrębie parku nie znalazła się żadna zamieszkana osada - twierdzi. - Co trzeba zrobić, by park powstał? Z przygotowaniem dokumentacji i wniosku do resortu środowiska nie powinno być problemu, bo można skorzystać z materiałów, jakie ma dyrekcja parku krajobrazowego. Trudniejsze, choć nie niemożliwe, będzie przekonanie ludzi.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »