Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych…
2018-02-22, 14:41 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych opolskich wojnach pomnikowych

Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych opolskich wojnach pomnikowych
- Jeśli chodzi o upamiętnienia żołnierzy niemieckich, to mamy w regionie consensu, który zaistniał w ostatnich latach i którego nie należy ruszać. Tym bardziej, że autochtoni też mają swoje prawa - mówił w Loży Radiowej Stanisław Skakuj, były dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, pytany o to, czy tzw. ustawa dekomunizacyjna może doprowadzić do ponownej lustracji pomników niemieckich.
Zdaniem Skakuja, ustawa dekomunizacyjna nie jest dobra, bo oznacza ingerencję państwa w uprawnienia samorządów.

- Gdy tworzono samorządy, do ich wyłącznej kompetencji pozostawiono kwestię pomników i nazw ulic. I to było słuszne, bo to przecież mieszkańcy danej gminy wiedzą, co ich razi, a co nie. I po to mają swoich przedstawicieli, żeby to regulować - tłumaczy.

Zdaniem naszego gościa, prawo powinno być odbierane przez obywateli jako uzasadnione i sprawiedliwe, a wątpliwości, jakie zgłaszało wielu Polaków przy okazji zmian patronów ulic, pokazały, że ustawa dekomunizacyjna nie jest tak odbierana. Skakuj dodaje też, że można spróbować dekomunizacji przestrzeni publicznej, ale nie wymażemy z historii kilkudziesięciu lat PRL.

Skakuj przyznał, że w latach 90. jako przedstawiciel wojewody brał udział w próbach poprawienia pomników wznoszonych przez działaczy Mniejszości Niemieckiej.

- Ale sytuacja była wtedy inna, bo te pomniki były rekonstruowane lub budowane bez dopełnienia formalności, żaden z nich nie został zatwierdzony wymaganymi uchwałami gminnych rad. W tych warunkach interwencja wojewody, który stoi na straży prawa, była konieczna - tłumaczy. - Jakich zmian się domagaliśmy? Przede wszystkim nie było zgody na pokazywanie poległych żołnierzy jako bohaterów i gloryfikowanie formacji hitlerowskich. A były przypadki, że na upamiętnieniach pojawiały się na przykład stopnie SS. To kazaliśmy zmienić w trybie pilnym, do wyznaczonego terminu. I choć nie zawsze odbywało się to w spokojnej atmosferze, zalecane zmiany były wprowadzane.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »