Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych…
2018-02-22, 14:41 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych opolskich wojnach pomnikowych

Stanisław Skakuj o ustawie dekomunizacyjnej i pamiętnych opolskich wojnach pomnikowych
- Jeśli chodzi o upamiętnienia żołnierzy niemieckich, to mamy w regionie consensu, który zaistniał w ostatnich latach i którego nie należy ruszać. Tym bardziej, że autochtoni też mają swoje prawa - mówił w Loży Radiowej Stanisław Skakuj, były dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, pytany o to, czy tzw. ustawa dekomunizacyjna może doprowadzić do ponownej lustracji pomników niemieckich.
Zdaniem Skakuja, ustawa dekomunizacyjna nie jest dobra, bo oznacza ingerencję państwa w uprawnienia samorządów.

- Gdy tworzono samorządy, do ich wyłącznej kompetencji pozostawiono kwestię pomników i nazw ulic. I to było słuszne, bo to przecież mieszkańcy danej gminy wiedzą, co ich razi, a co nie. I po to mają swoich przedstawicieli, żeby to regulować - tłumaczy.

Zdaniem naszego gościa, prawo powinno być odbierane przez obywateli jako uzasadnione i sprawiedliwe, a wątpliwości, jakie zgłaszało wielu Polaków przy okazji zmian patronów ulic, pokazały, że ustawa dekomunizacyjna nie jest tak odbierana. Skakuj dodaje też, że można spróbować dekomunizacji przestrzeni publicznej, ale nie wymażemy z historii kilkudziesięciu lat PRL.

Skakuj przyznał, że w latach 90. jako przedstawiciel wojewody brał udział w próbach poprawienia pomników wznoszonych przez działaczy Mniejszości Niemieckiej.

- Ale sytuacja była wtedy inna, bo te pomniki były rekonstruowane lub budowane bez dopełnienia formalności, żaden z nich nie został zatwierdzony wymaganymi uchwałami gminnych rad. W tych warunkach interwencja wojewody, który stoi na straży prawa, była konieczna - tłumaczy. - Jakich zmian się domagaliśmy? Przede wszystkim nie było zgody na pokazywanie poległych żołnierzy jako bohaterów i gloryfikowanie formacji hitlerowskich. A były przypadki, że na upamiętnieniach pojawiały się na przykład stopnie SS. To kazaliśmy zmienić w trybie pilnym, do wyznaczonego terminu. I choć nie zawsze odbywało się to w spokojnej atmosferze, zalecane zmiany były wprowadzane.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »