Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów…
2018-02-12, 14:16 Autor: Ewa Skrabacz

Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów frakcji w europarlamencie i o możliwych korzyściach z zamieszania wokół nowelizacji ustawy o IPN

Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów frakcji w europarlamencie i o możliwych korzyściach z zamieszania wokół nowelizacji ustawy o IPN
- Myślałem, że skoro Bruksela nas napomina, mówi nam o łamaniu zasad demokracji, strzela do nas z jakichś dział w mniej lub bardziej sensownych sprawach, to sama będzie nie do zakwestionowania. Myślałem, że tam wszystkie procedury demokratyczne są nie do ruszenia. Tymczasem okazało się, że to jest fikcja – mówił europoseł PiS, Sławomir Kłosowski, komentując procedurę usunięcia ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ryszarda Czarneckiego.
- Do usunięcia Czarneckiego doszło w niedopuszczalny sposób. Z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o naginanie regulaminu Parlamentu Europejskiego w kwestii tzw. uprawnionych do głosowania przy odwołaniu. Do tej pory, we wszystkich głosowaniach, głosy wstrzymujących się były brane pod uwagę. Tym razem przed głosowaniem spotkali się szefowie liberałów i socjalistów, mających większość w europarlamencie i uzgodnili, że te głosy nie zostaną uwzględnione. A gdyby zostały one policzone, nie udałoby się odwołać wiceprzewodniczącego Czarneckiego. I druga kwestia: tego typu sprawy, dotyczące pomówienia, odczucia, wrażenia bycia pomówionym, powinny być rozstrzygane przed sądem – oceniał Kłosowski.

- Róża Thun skierowała sprawę do sądu. A co będzie jeśli wyrok sądowy okaże się korzystny dla pana przewodniczącego Czarneckiego? Pojawia się pytanie: czy jego odwołanie było przyczynowo-skutkowe, czy było tylko i wyłącznie gestem politycznym? – mówił europoseł.

Dodajmy, że Polska nie musi stracić bezpowrotnie stanowiska wiceprzewodniczącego.

- Szefowie grup w Parlamencie Europejskim ustalili, ze jeśli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, czyli nasze ugrupowanie zgłosi swojego kandydata na to stanowisko, to w ramach dżentelmeńskiej umowy zostanie on zaakceptowany przez większość. Tylko po tym wszystkim co się wydarzyło, to ja mam ograniczone zaufanie do deklaracji szefów innych grup parlamentarnych – powiedział Kłosowski.

Europoseł stwierdził również, że temat nowelizacji ustawy o IPN nie jest szeroko dyskutowany w Parlamencie Europejskim, a całe zamieszanie wokół tej zmiany prawa może mieć pewien skutek pozytywny.

- Nikt nie ma wątpliwości, że nie było to zgrabne politycznie. Jeżeli jednak szukać dobra w tym całym zamieszaniu, niepotrzebnym zamieszaniu, to są to np. jednoznaczne wypowiedzi niemieckiego ministra spraw zagranicznych czy kanclerz Merkel, mówiące o niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust – mówił Kłosowski.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »