Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów…
2018-02-12, 14:16 Autor: Ewa Skrabacz

Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów frakcji w europarlamencie i o możliwych korzyściach z zamieszania wokół nowelizacji ustawy o IPN

Sławomir Kłosowski o ograniczonym zaufaniu do szefów frakcji w europarlamencie i o możliwych korzyściach z zamieszania wokół nowelizacji ustawy o IPN
- Myślałem, że skoro Bruksela nas napomina, mówi nam o łamaniu zasad demokracji, strzela do nas z jakichś dział w mniej lub bardziej sensownych sprawach, to sama będzie nie do zakwestionowania. Myślałem, że tam wszystkie procedury demokratyczne są nie do ruszenia. Tymczasem okazało się, że to jest fikcja – mówił europoseł PiS, Sławomir Kłosowski, komentując procedurę usunięcia ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ryszarda Czarneckiego.
- Do usunięcia Czarneckiego doszło w niedopuszczalny sposób. Z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o naginanie regulaminu Parlamentu Europejskiego w kwestii tzw. uprawnionych do głosowania przy odwołaniu. Do tej pory, we wszystkich głosowaniach, głosy wstrzymujących się były brane pod uwagę. Tym razem przed głosowaniem spotkali się szefowie liberałów i socjalistów, mających większość w europarlamencie i uzgodnili, że te głosy nie zostaną uwzględnione. A gdyby zostały one policzone, nie udałoby się odwołać wiceprzewodniczącego Czarneckiego. I druga kwestia: tego typu sprawy, dotyczące pomówienia, odczucia, wrażenia bycia pomówionym, powinny być rozstrzygane przed sądem – oceniał Kłosowski.

- Róża Thun skierowała sprawę do sądu. A co będzie jeśli wyrok sądowy okaże się korzystny dla pana przewodniczącego Czarneckiego? Pojawia się pytanie: czy jego odwołanie było przyczynowo-skutkowe, czy było tylko i wyłącznie gestem politycznym? – mówił europoseł.

Dodajmy, że Polska nie musi stracić bezpowrotnie stanowiska wiceprzewodniczącego.

- Szefowie grup w Parlamencie Europejskim ustalili, ze jeśli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, czyli nasze ugrupowanie zgłosi swojego kandydata na to stanowisko, to w ramach dżentelmeńskiej umowy zostanie on zaakceptowany przez większość. Tylko po tym wszystkim co się wydarzyło, to ja mam ograniczone zaufanie do deklaracji szefów innych grup parlamentarnych – powiedział Kłosowski.

Europoseł stwierdził również, że temat nowelizacji ustawy o IPN nie jest szeroko dyskutowany w Parlamencie Europejskim, a całe zamieszanie wokół tej zmiany prawa może mieć pewien skutek pozytywny.

- Nikt nie ma wątpliwości, że nie było to zgrabne politycznie. Jeżeli jednak szukać dobra w tym całym zamieszaniu, niepotrzebnym zamieszaniu, to są to np. jednoznaczne wypowiedzi niemieckiego ministra spraw zagranicznych czy kanclerz Merkel, mówiące o niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust – mówił Kłosowski.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »