Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Wójcik o sukcesie opolskiego „Ekonomika”…
2018-01-11, 15:48 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Paula Hołubowicz)

Piotr Wójcik o sukcesie opolskiego „Ekonomika” i o tym, że technikum to nie tylko szkoła zawodowa

Piotr Wójcik o sukcesie opolskiego „Ekonomika” i o tym, że technikum to nie tylko szkoła zawodowa
Publiczne Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu zajęło 7. miejsce w prestiżowym rankingu szkół średnich miesięcznika "Perspektywy". Znalazło się także na czele wojewódzkiego rankingu techników. O tym, jak osiąga się tak wysoką jakość, a także o szkolnej codzienności, opowiedział w Loży Radiowej Piotr Wójcik, nauczyciel przedmiotów zawodowych i specjalista ds. promocji w opolskim „Ekonomiku”.
- Na co dzień staramy się mocno pracować nie tylko nad wynikami egzaminów maturalnych czy zawodowych, ale jest też codzienna rzemieślnicza praca z uczniami, którzy przygotowują się do zawodów, do studiów wyższych. Warto dodać, że jesteśmy jedynym technikum w rankingu olimpijskim, mamy 115 miejsce wśród wszystkich szkół średnich w Polsce – mówił Wójcik.

- Technikum to nie jest tylko szkoła zawodowa. My też kształcimy z przedmiotów ogólnokształcących. Tak samo przygotowujemy do matury, bo ona jest taka sama, jak w liceach. Nacisk kładziemy nie tylko na przedmioty ogólne, wykształcenie zawodowe, ale rozwijamy również tzw. kompetencje miękkie, gdyż stały się one bardzo istotne na rynku pracy. Chodzi m.in. o kwestie dotyczące komunikowania się – stwierdził nasz gość.

- Nie mamy problemów z rekrutacją. Na szczęście zmienia się tendencja w wyborach uczniów szkół gimnazjalnych i oni coraz częściej decydują się na technika. Dużo też robimy, by poinformować uczniów o tym, jak działa nasza szkoła. Organizujemy konkursy, różnego rodzaju wystawy. Wszystko staramy się robić na jak najwyższym poziomie, by pokazać, do czego można dojść, jaki jest pułap perfekcyjności wykonania pewnych prac – opowiadał Piotr Wójcik.

- Od wielu lat współpracujemy z różnymi firmami i każdy zawód ma już swojego partnera. Pracodawcy partycypują w całym procesie edukacyjnym, mocno nas wspierając. Uczniowie trafiają do nich na dwutygodniowe praktyki zawodowe. To bardzo dużo daje, bo nie wszystko można pokazać w szkole. Okazuje się również, że dużo uczniów po zakończeniu nauki trafia właśnie do przedsiębiorców, u których mieli praktyki – mówił Wójcik.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »