Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym…
2017-12-14, 09:40 Autor: Marek Świercz

Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach

Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach
- O osobach obcych pisze się łatwiej niż o sąsiadach, ale z myślą o takiej pracy nosiłem się od dawna, chciałem, żeby pozostało po mnie coś materialnego, taka opowieść o mojej rodzinnej miejscowości - mówił w Loży Radiowej prof. Edmund Nowak, historyk, były długoletni dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu - Łambinowicach, który właśnie napisał i wydał monografię na temat dwudziestolecia powojennego w Biskupicach pod Olesnem.
Nowak opowiada, że początkowo planował oprzeć się na osobistych wspomnieniach, ale zrezygnował, bo zbyt długo w Biskupicach nie mieszkał i nie dowierzał już własnej pamięci.

- Kutz kiedyś powiedział, że trzeba opuścić swoje środowisko, żeby po latach je odnaleźć. Tak było ze mną, wyjechałem z Biskupic w latach 60. po maturze i potem tylko czasem odwiedzałem rodziców - mówił Nowak. - Ostatecznie oparłem się nie tylko na wspomnieniach, ale także na rozmowach ze świadkami tamtych czasów i dokumentach znalezionych w archiwach.

Jak wyglądało życie w Biskupicach po wojnie? Jak mówi Nowak, było niezwykle ciężkie, po gwałtach, zabójstwach i rabunkach dokonanych przez sowieckich maruderów nadszedł czas wielkiej biedy. We wsi zostało raptem siedem koni, nie było jak wykonywać prac gospodarczych, dziadek Nowaka osobiście szpadlem przekopał 30 arów ziemi, bo nie miał innej możliwości. Nasz gość mówi, że był to jednak czas nadziei, mieszkańcy liczyli na to, że ich życie się poprawi i angażowali się w życie publiczne, choć był to przecież czas montowania systemu komunistycznego.

- Dziś tamte czasy są często pokazywano w sposób jednostronny, czarno-biały - mówi Nowak.

Nasz gość dodaje przy tym, że mimo ogromnych trudności był to czas, w którym członkowie wiejskiej wspólnoty chętnie sobie pomagali, poczucie solidarności było wszechobecne. Dziś - jak dodaje - niewiele z tego zostało.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »