Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym…
2017-12-01, 14:19 Autor: Agnieszka Stefaniak

Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym w województwie, niebezpiecznym czadzie i zagrożeniu związanym z afrykańskim pomorem świń

Adrian Czubak o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym w województwie
- Pełne zabezpieczenie przeciwpowodziowe województwa staje się faktem. Wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak komentując wczorajsze (30.11) podpisanie umowy na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu.
- Zbiornik w sytuacji kryzysowej jest w stanie przyjąć 185 milionów metrów sześciennych wody, czyli zatrzymać tę dużą wodę poza granicami naszego województwa. Poprzednia ekipa nie miała poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo. Nam się uda. Przekonaliśmy Bank Światowy, prace - po usunięciu głównego wykonawcy - nie zostały przerwane, uregulowano sprawy z podwykonawcami. Zgodnie z terminem idziemy, zgodnie z terminem podpisana została umowa z nowym wykonawcą - mówi wojewoda.

Co szczególnie cieszy - rozwija się żegluga Odrą.

- 100 tys. ton udało się już spławić Odrą, co ważne są to regularne połączenia - podkreślał wojewoda opolski.

Wojewoda opolski zaapelował także do radiosłuchaczy o szczególną czujność w okresie zimowym - podkreślając zagrożenie związane z czadem.

- W tym roku, w wyniku m.in. zatruć tlenkiem węgla, już zmarło w Polsce 12 osób, a jesteśmy na początku okresu grzewczego. To mój apel - byśmy zadbali o własne bezpieczeństwo. By spędzić wspólnie piękne bezpieczne święta. Warto kupić czujnik czadu. Można go kupić w każdym sklepie. Co to jest 100 złotych wydane na czujnik w porównaniu do ratowania życia czy zdrowia - apelował wojewoda.

Adrian Czubak odniósł się również do ostatnich informacji o kolejnych ogniskach ASF (afrykański pomór świń) w Polsce.

- Opolszczyzna w temacie ASF jest na razie bezpieczna. Odbyły się właśnie dwa spotkania sztabów kryzysowych. Ale musimy być czujni tak na prawdę wszędzie. I na drogach i na straganach, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z mięsem. W temacie dzików - mój apel - nie dawajmy pozwolenia, aby wchodziły one do miast. Ważne jest segregowanie żywności, zapobieganie tworzeniu się dzikich wysypisk, gdzie mogą one żerować - mówił wojewoda opolski.

Aktualnie w lasach województwa prowadzony jest zmasowany odstrzał dzików. Według danych opolskiego łowczego - do końca sezonu gospodarczego, czyli do 31 marca przyszłego roku, myśliwi planują pozyskać około 12 tysięcy dzików.


Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »