Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Bahryj o tym, że o zbiorniku w Raciborzu…
2017-11-24, 14:02 Autor: Paula Hołubowicz

Zbigniew Bahryj o tym, że o zbiorniku w Raciborzu myślano już w 1903 roku i wtedy miał być trzy razy większy

Zbigniew Bahryj o zbiorniku Racibórz
- Czy nowy wykonawca zdąży zakończyć inwestycję w ciągu dwóch lat? Rynek prac budowlanych jest nieprzewidywalny, bardzo dużo zależy od tego, czy firma znajdzie podwykonawców. To możliwe. Jedno jest pewne: najwyższy czas, by zbiornik Racibórz zaczął działać - mówił w Loży Radiowej Zbigniew Bahryj, który przez wiele lat kierował Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu.
Przypomnijmy: trzeba było wyłonić nowego wykonawcę, bo poprzedni - hiszpański koncern - nie sprostał oczekiwaniom, między innymi tym podstawowym, bo związanym z wyborem materiałów budowlanych o odpowiednich parametrach (co potwierdziły kontrole NIK).

- Spraw się ślimaczy także dlatego, że procedury narzucone przez Bank Światowy mocno wiążą nam ręce. Gdybyśmy trzymali się naszego prawa o zamówieniach publicznych, inwestycja - moim zdaniem - byłaby już zakończona - mówi Bahryj.

Wyłoniony w tym tygodniu nowy wykonawca zbiornika to także firma hiszpańska, ale ma doświadczonego polskiego partnera w postaci firmy Budimex, co napawa naszego gościa pewnym optymizmem.

Bahryj przypomina, że zbiornik Racibórz jest kluczowy dla ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry, bo cała infrastruktura zbudowana po roku 1997 jest obliczona na sytuację, w której zbiornik działa. Sama idea jego budowy pamięta wielką powódź z roku 1903 (to ta powódź, po której na Złotym Potoku w Jarnołtówku zbudowano kilkunastometrową kamienną tamę, która już kilka razy uratowała Prudnik przed wielka falą). Wtedy myślano o gigantycznym zbiorniku pod Raciborzem o pojemności 600 milionów metrów sześciennych (jedna trzecia miała być mokra, czyli zalana), który miał zapewnić retencję Odry, także w kontekście budowy kanału Odra - Dunaj. Ostatecznie, między innymi po protestach ekologów, zdecydowano się na zbiornik suchy o pojemności około 200 mln metrów sześciennych. I to na niego czekamy.

Nasz gość mówił także o inwestycjach przeciwpowodziowych wykonanych po roku 1997, rozmawialiśmy także o tych zadaniach, które trzeba jeszcze wykonać, by region był bezpieczny.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »