Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną…
2017-11-22, 14:47 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i o nowościach sprzętowych na opolskiej neurochirurgii

Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i o nowościach sprzętowych na opolskiej neurochirurgii
- Studenci mieliby pełnić funkcję shadow doctor, czyli cieni lekarzy. To praktyka bardzo popularna w krajach anglosaskich. Młodzi ludzie, którzy wiążą przyszłość z zawodem lekarza wiedzą, że na studiach wielu praktycznych rzeczy można się nie nauczyć. Wspaniale są zorganizowane zajęcia teoretyczne, ale od praktyki jest to dosyć daleko – mówił dr Dariusz Łątka, ordynator neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, zachęcając studentów medycyny do pracy w ramach woluntariatu w roli asystentów lekarzy i pielęgniarek.
- Młodzi ludzie, którzy marzą o zawodzie lekarza, budują swoje wyobrażenie o tym zawodzie na podstawie filmów, seriali: piękna pani doktor lub przystojny pan doktor o bujnym życiu erotycznym, same sukcesy. A rzeczywistość nie jest tak prosta. Ten zawód jest związany z ogromnymi wyrzeczeniami, zaniedbywaniem życia rodzinnego, mnóstwem obowiązków, niezliczoną ilością nadgodzin – urealniał obraz pracy lekarza dr Łątka.

- Poza tym funkcjonujemy w systemie, który charakteryzuje się tym, że nie wszystko organizacyjnie jest dopięte. I młodzi ludzie, którzy myślą, że wszystko będzie tak zorganizowane, by odnosili same sukcesy, mogą się rozczarować. Lepiej się rozczarować wcześniej niż później. Jeśli ktoś jest stworzony do tego zawodu, to poradzi sobie w każdych warunkach, ale lepiej, żeby wiedział na co się skazał wybierając tę drogę – mówił Łątka.

Ordynator opolskiej neurochirurgii opowiedział tez o znaczeniu nowoczesnych technologii w pracy chirurga i o nowych nabytkach sprzętowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- W ramach studiów na kierunku lekarskim przewidziany jest przedmiot nowoczesne technologie w chirurgii. Współczesny chirurg musi być przygotowany do obsługi urządzeń cyfrowych wspomagających jego pracę. Manualnych zdolności komputerowo wspomóc się nie da, ale można wspomóc wyobraźnię – stwierdził Łątka.

- Mamy od około 10 lat takie narzędzia. To tzw. neuronawigacja, która pozwala chirurgowi wyobrazić sobie lepiej operowaną strukturę. W tym roku wymieniliśmy nasz system neuronawigacji. A ponieważ w 2015 r. byliśmy jednym z trzech ośrodków w Polsce, który pozyskał taki sprzęt do codziennej praktyki klinicznej, to czujemy się w tym mocni. Wiele operacji zrobiliśmy w Polsce jako pierwsi z użyciem nawigacji, więc sprzęt trafił we właściwe ręce. Pozwala on zaoszczędzić czas, a w neurochirurgii jest on kluczowy – mówił ordynator.

Oddział neurochirurgii USK czeka też na nowy mikroskop operacyjny. Taki zrobotyzowany sprzęt ma trafić w ręce lekarzy w przyszłym roku.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »