Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną…
2017-11-22, 14:47 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i o nowościach sprzętowych na opolskiej neurochirurgii

Dr Dariusz Łątka o studenckim zderzeniu ze szpitalną rzeczywistością i o nowościach sprzętowych na opolskiej neurochirurgii
- Studenci mieliby pełnić funkcję shadow doctor, czyli cieni lekarzy. To praktyka bardzo popularna w krajach anglosaskich. Młodzi ludzie, którzy wiążą przyszłość z zawodem lekarza wiedzą, że na studiach wielu praktycznych rzeczy można się nie nauczyć. Wspaniale są zorganizowane zajęcia teoretyczne, ale od praktyki jest to dosyć daleko – mówił dr Dariusz Łątka, ordynator neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, zachęcając studentów medycyny do pracy w ramach woluntariatu w roli asystentów lekarzy i pielęgniarek.
- Młodzi ludzie, którzy marzą o zawodzie lekarza, budują swoje wyobrażenie o tym zawodzie na podstawie filmów, seriali: piękna pani doktor lub przystojny pan doktor o bujnym życiu erotycznym, same sukcesy. A rzeczywistość nie jest tak prosta. Ten zawód jest związany z ogromnymi wyrzeczeniami, zaniedbywaniem życia rodzinnego, mnóstwem obowiązków, niezliczoną ilością nadgodzin – urealniał obraz pracy lekarza dr Łątka.

- Poza tym funkcjonujemy w systemie, który charakteryzuje się tym, że nie wszystko organizacyjnie jest dopięte. I młodzi ludzie, którzy myślą, że wszystko będzie tak zorganizowane, by odnosili same sukcesy, mogą się rozczarować. Lepiej się rozczarować wcześniej niż później. Jeśli ktoś jest stworzony do tego zawodu, to poradzi sobie w każdych warunkach, ale lepiej, żeby wiedział na co się skazał wybierając tę drogę – mówił Łątka.

Ordynator opolskiej neurochirurgii opowiedział tez o znaczeniu nowoczesnych technologii w pracy chirurga i o nowych nabytkach sprzętowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- W ramach studiów na kierunku lekarskim przewidziany jest przedmiot nowoczesne technologie w chirurgii. Współczesny chirurg musi być przygotowany do obsługi urządzeń cyfrowych wspomagających jego pracę. Manualnych zdolności komputerowo wspomóc się nie da, ale można wspomóc wyobraźnię – stwierdził Łątka.

- Mamy od około 10 lat takie narzędzia. To tzw. neuronawigacja, która pozwala chirurgowi wyobrazić sobie lepiej operowaną strukturę. W tym roku wymieniliśmy nasz system neuronawigacji. A ponieważ w 2015 r. byliśmy jednym z trzech ośrodków w Polsce, który pozyskał taki sprzęt do codziennej praktyki klinicznej, to czujemy się w tym mocni. Wiele operacji zrobiliśmy w Polsce jako pierwsi z użyciem nawigacji, więc sprzęt trafił we właściwe ręce. Pozwala on zaoszczędzić czas, a w neurochirurgii jest on kluczowy – mówił ordynator.

Oddział neurochirurgii USK czeka też na nowy mikroskop operacyjny. Taki zrobotyzowany sprzęt ma trafić w ręce lekarzy w przyszłym roku.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »