Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ryszard Galla o nadal dobrych stosunkach polsko-niemieckich…
2017-11-06, 14:43 Autor: Marek Świercz

Ryszard Galla o nadal dobrych stosunkach polsko-niemieckich, wyborczych ambicjach opolskich Niemców i pomnikowym kompromisie

Ryszard Galla o nadal dobrych stosunkach polsko-niemieckich, wyborczych ambicjach opolskich Niemców i pomnikowym komoromisie
- W ostatnich dwóch latach obserwujemy pewne wyhamowanie, ale stosunki polsko-niemieckie są tak dobre i ważne dla obu stron, że trudno je zepsuć. Poza tym to, o czym czytamy w mediach, to jedno, ważniejsze jest jednak to, jak ta polityczna współpraca wygląda w praktyce - mówił w Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, który w poniedziałek 6 listopada uczestniczył w debacie na temat sytuacji politycznej w Niemczech po wyborach do Bundestagu.
Nasz gość przekonuje, że nawet jeśli nowa koalicja, która dopiero się w Niemczech tworzy, dokona pewnych korekt, na przykład w stosunku do polityki migracyjnej, to gwarantem stabilności i ciągłości jest fakt, że kanclerzem po raz kolejny zostanie Angela Merkel. Galla przyznał także, że jest to istotna kwestia także dla opolskich Niemców, bo od tego, kto rządzi w Berlinie, zależy też wsparcie dla mniejszości niemieckiej w Polsce.

- W 2000 roku, gdy do władzy doszli politycy SPD, ta pomoc została znacząco ograniczona - przypomina.

Naszego gościa spytaliśmy także o przymiarki do wyborów samorządowych. Galla zaznaczył, że mniejszość - tak jak do tej pory - chce iść do wyborów pod własnym szyldem, niewkluczone także, że ponownie wystawi kandydata w wyborach prezydenta Opola, zwłaszcza, że po zmianie granic potencjalny elektorat mniejszości jest większy. Nasz gość mówi też, ze dużo zależy od ostatecznego kształtu ordynacji wyborczej. Jeśli pozwoli ona na start tylko partiom - a były takie sygnałem - mniejszość gotowa jest zarejestrować własną partię.

Gallę pytaliśmy także o spory związane z ustawą dekomunizacyjną, która - po ostatniej nowelizacji - zaczęła dotyczyć także upamiętnień, co otwiera pole do weryfikacji pomników żołnierzy niemieckich. Nasz gość liczy jednak na to, że ustawa będzie wdrażana w taki sposób, by uszanować kompromis w tej sprawie, który wypracowano na Opolszczyźnie w trakcie wieloletnich sporów i dyskusji.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »