Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska i Krzysztof Stecki…
2017-10-20, 15:59 Autor: Tomasz Gdula (oprac. Wanda Kownacka)

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska i Krzysztof Stecki o zaostrzeniu prawa wobec poszukiwaczy skarbów i pamiątek minionych epok

W Loży Radiowej o zaostrzeniu prawa wobec poszukiwaczy skarbów i pamiątek minionych epok
W piątkowej (20.10) Loży Radiowej rozmawialiśmy tym razem o niekorzystnej zmianie prawa, jaka dotknęła poszukiwaczy skrytych w ziemi pamiątek historycznych. Do niedawna za prowadzenie poszukiwań z użyciem np. wykrywacza metali groziła im grzywna, gdyż było to wykroczenie. Teraz taka działalność bez stosownego zezwolenia jest już przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat więzienia.
Gośćmi audycji byli dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego oraz Krzysztof Stecki, historyk i eksplorator. W jego opinii nowa ustawa to bubel prawny, który nie definiuje nawet precyzyjnie czym jest zabytek. Gość Loży Radiowej przyznał jednak, że prawo regulujące działalność eksploratorów jest niezbędne, ponieważ część poszukiwaczy to „hieny cmentarne”, dokonujące grabieży grobów żołnierzy poległych na polskich ziemiach podczas różnych wojen. Rzecz w tym, by to prawo było precyzyjne i mądre, a obecnie obowiązująca ustawa taka nie jest.

Magdalena Przysiężna-Pizarska zwróciła natomiast uwagę, że wśród poszukiwaczy wiele jest osób mających bardzo małą lub niemal zerową wiedzę na temat tego, jak należy postępować ze znaleziskami, by przy okazji wykopywania pamiątek wojennych nie niszczyć stanowisk archeologicznych pochodzących z innych, wcześniejszych epok, co oznacza bezpowrotną stratę dla dziedzictwa kulturowego.

Dr Przysiężna-Pizarska zwróciła też uwagę na często bardzo niechętny stosunek eksploratorów do uwag zawodowych archeologów. Opowiedziała w tym kontekście mrożącą krew w żyłach historię. Otóż pewnego razu grupa amatorów poszukiwania skarbów, po tym jak opolska archeolog zwróciła im uwagę, że niszczą stanowisko archeologiczne, na którym pracuje ze studentami, podrzuciła na owo stanowisko minę, będącą pozostałością wojny.

– Musieliśmy wzywać saperów, by ją usunęli – przyznała Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Z kolei Krzysztof Stecki zwrócił uwagę, że choć wśród eksploratorów zdarzają się hieny, to jednak ich działalność często jest bezcenna dla przywracania pamięci o dawno minionych wydarzeniach i ich bohaterach. Jako przykład podał członków Stowarzyszenie Blechhammer 1944 z Kędzierzyna-Koźla, którzy odnaleźli liczne szczątki samolotów biorących udział w „bitwie o paliwo”, jaka 73 lata temu rozegrała się nad Kędzierzynem-Koźlem i wyeksponowali je w stworzonym własnym sumptem muzeum.

Rozmowę prowadzili Tomasz Gdula i Zbigniew Górniak

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »