Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu…
2017-09-28, 22:11 Autor: Ewa Skrabacz

Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu Leśnicy i o pozytywnym szaleństwie mieszkańców

Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu Leśnicy i o pozytywnym szaleństwie mieszkańców
Koncerty zespołu „Śląsk” i orkiestry dętej, wykłady, wznowienie książki „Osiem wieków Ziemi Leśnickiej”, rocznicowa pieśń i hejnał, odsłonięcie pamiątkowych tablic, tort urodzinowy – całą paletę jubileuszowych atrakcji przedstawił naszym słuchaczom burmistrz świętującej 800 lat Leśnicy, Łukasz Jastrzembski.
- Najstarszym architektonicznym śladem w Leśnicy jest kościół parafialny. Można powiedzieć, że ten kościół jest łącznikiem między tym, co było kiedyś i jest teraz. Wizerunek tego najstarszego budynku wykorzystaliśmy na pamiątkowym medalu, który został wybity z okazji 800 lat Leśnicy – mówił burmistrz.

Nasz gość zaprezentował też gadżety, które promują Leśnicę i upamiętniają jej jubileusz. Wśród pamiątkowych przedmiotów znajduje się rękawica kuchenna z nadrukiem kapusty i z napisem „Od wieków Leśnica najlepszą kapustą słynie”.

- Rolnicy dookoła Leśnicy sadzili kiedyś bardzo dużo kapusty. Opowiadają, że ich ojcowie jeździli do sąsiednich sołectw, powiatów, nawet pod Racibórz i sprzedawali leśnicką kapustę. Pytano, czy to kapusta z Leśnicy – opowiadał Jastrzembski.

Jubileusz miasta upamiętniają też bigle, czyli drewniane wieszaki z okolicznościowym napisem.

- Staraliśmy się dotrzeć do byłych naczelników gminy. Jeden z nich, dziś osiemdziesięcioletni człowiek, przyjechał z Kędzierzyna-Koźla ze swoim synem, by osobiście potwierdzić przyjęcie zaproszenia. Godzinę wspólnie rozmawialiśmy, wspominaliśmy, jak to było kiedyś. To cieszy, że czują się docenieni i skorzystali z zaproszenia – mówił nasz gość, dodając, że najtrudniej jest zbudować pozytywne emocje dookoła jakiejś inicjatywy. W Leśnicy się udało.

- Rok przygotowań do świętowania, tak wiele inicjatyw realizowanych w tym czasie, pomogło zbudować pozytywne emocje. Jest pozytywne szaleństwo w różnych naszych jednostkach – cieszył się burmistrz, opowiadając o zaangażowaniu przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, gimnazjalnej i specjalnej, strażaków, emerytów czy Mniejszości Niemieckiej.

Naszego gościa zapytaliśmy też o inwestycje na Górze św. Anny. Burmistrz informował, że wspólnie z powiatem strzeleckim przygotowano projekt rewitalizacji Pomnika Czynu Powstańczego, przedpola przed pomnikiem i amfiteatru. Wniosek złożony do programu „Infrastruktura i Środowisko” powinien być rozpatrzony do końca września br. Jeśli zyska pozytywną ocenę, w najbliższych latach zrealizowany zostanie projekt o wartości 12 mln zł.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »