Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu…
2017-09-28, 22:11 Autor: Ewa Skrabacz

Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu Leśnicy i o pozytywnym szaleństwie mieszkańców

Łukasz Jastrzembski o atrakcyjnych obchodach jubileuszu Leśnicy i o pozytywnym szaleństwie mieszkańców
Koncerty zespołu „Śląsk” i orkiestry dętej, wykłady, wznowienie książki „Osiem wieków Ziemi Leśnickiej”, rocznicowa pieśń i hejnał, odsłonięcie pamiątkowych tablic, tort urodzinowy – całą paletę jubileuszowych atrakcji przedstawił naszym słuchaczom burmistrz świętującej 800 lat Leśnicy, Łukasz Jastrzembski.
- Najstarszym architektonicznym śladem w Leśnicy jest kościół parafialny. Można powiedzieć, że ten kościół jest łącznikiem między tym, co było kiedyś i jest teraz. Wizerunek tego najstarszego budynku wykorzystaliśmy na pamiątkowym medalu, który został wybity z okazji 800 lat Leśnicy – mówił burmistrz.

Nasz gość zaprezentował też gadżety, które promują Leśnicę i upamiętniają jej jubileusz. Wśród pamiątkowych przedmiotów znajduje się rękawica kuchenna z nadrukiem kapusty i z napisem „Od wieków Leśnica najlepszą kapustą słynie”.

- Rolnicy dookoła Leśnicy sadzili kiedyś bardzo dużo kapusty. Opowiadają, że ich ojcowie jeździli do sąsiednich sołectw, powiatów, nawet pod Racibórz i sprzedawali leśnicką kapustę. Pytano, czy to kapusta z Leśnicy – opowiadał Jastrzembski.

Jubileusz miasta upamiętniają też bigle, czyli drewniane wieszaki z okolicznościowym napisem.

- Staraliśmy się dotrzeć do byłych naczelników gminy. Jeden z nich, dziś osiemdziesięcioletni człowiek, przyjechał z Kędzierzyna-Koźla ze swoim synem, by osobiście potwierdzić przyjęcie zaproszenia. Godzinę wspólnie rozmawialiśmy, wspominaliśmy, jak to było kiedyś. To cieszy, że czują się docenieni i skorzystali z zaproszenia – mówił nasz gość, dodając, że najtrudniej jest zbudować pozytywne emocje dookoła jakiejś inicjatywy. W Leśnicy się udało.

- Rok przygotowań do świętowania, tak wiele inicjatyw realizowanych w tym czasie, pomogło zbudować pozytywne emocje. Jest pozytywne szaleństwo w różnych naszych jednostkach – cieszył się burmistrz, opowiadając o zaangażowaniu przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, gimnazjalnej i specjalnej, strażaków, emerytów czy Mniejszości Niemieckiej.

Naszego gościa zapytaliśmy też o inwestycje na Górze św. Anny. Burmistrz informował, że wspólnie z powiatem strzeleckim przygotowano projekt rewitalizacji Pomnika Czynu Powstańczego, przedpola przed pomnikiem i amfiteatru. Wniosek złożony do programu „Infrastruktura i Środowisko” powinien być rozpatrzony do końca września br. Jeśli zyska pozytywną ocenę, w najbliższych latach zrealizowany zostanie projekt o wartości 12 mln zł.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »