Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach…
2017-09-19, 19:14 Autor: Ewa Skrabacz

Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny
Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego informował, że na bieżąco dokonywane jest wyrównywanie wynagrodzeń tych pracowników szpitala, którzy zarabiają poniżej progów finansowych określonych przez ministerstwo. Wyjaśniał, że wiąże się to z ustaleniem minimalnego wynagrodzenia dla zatrudnionych w sektorze ochrony zdrowia i tych wyrównań nie należy traktować jak podwyżek, które obejmowałyby wszystkich pracowników.
Zapytaliśmy również o stan szpitalnej kadry, oferty pracy i chętnych do jej podjęcia.

- Część pracowników przechodzi na emeryturę, bo nabyli uprawnienia wedle starych przepisów, ale są i tacy, którzy korzystają z nowych przepisów umożliwiających wcześniejsze przejście na emeryturę. W takich sytuacjach poszukujemy osób na ich miejsce, by zapewnić płynną wymianę kadr – mówił Madera.

Dyrektor USK sygnalizował problemy z zatrudnieniem specjalistów z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii dzieci: „Tu są największe braki. Poszukujemy takich osób i sprowadzamy je spoza województwa” – informował Madera, wyjaśniając, że lekarze obawiają się trudnej pracy z najmniejszymi pacjentami.

Omawiając zmiany związane z przekształceniem WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Dyrektor wyjaśniał, że struktura organizacyjna szpitala zmienia się w kierunku szpitala klinicznego.

- Dzisiejsze oddziały szpitalne będą docelowo przekształcane w kliniki, w ramach których kadra naukowa będzie prowadziła badania, zajęcia dydaktyczne i oczywiście bieżącą działalność usługową na rzecz pacjentów – mówił nasz gość.

Pytany o losy poradni stomatologicznej, w budynku której od nowego roku akademickiego studenci będą się uczyć anatomii wyjaśniał, że nie grozi jej likwidacja. Poradnia będzie przeniesiona.

- W obecnym budynku poradni stomatologicznej mieści się taka działalność, która idealnie pasuje do anatomii realizowanej przez uniwersytet – jest tam patomorfologia i medycyna sądowa. Poradnia stomatologiczna będzie przeniesiona do budynku głównego poradni specjalistycznych, by pacjenci mieli bezproblemowy dostęp - wyjaśniał dyrektor USK.

Dyrektor Madera dodał, że dzięki zmianie statusu szpital już korzysta z nowych źródeł finansowania. Pozytywnie rozpatrzony został m.in. wniosek w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wnioskowano o środki na wymianę sprzętu i remont na kardiologii i kardiochirurgii. Opolski szpital otrzymał na ten cel 3,5 mln zł. „Pacjenci szybko odczują te zmiany” – zapewniał nasz gość.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »