Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach…
2017-09-19, 19:14 Autor: Ewa Skrabacz

Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny
Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego informował, że na bieżąco dokonywane jest wyrównywanie wynagrodzeń tych pracowników szpitala, którzy zarabiają poniżej progów finansowych określonych przez ministerstwo. Wyjaśniał, że wiąże się to z ustaleniem minimalnego wynagrodzenia dla zatrudnionych w sektorze ochrony zdrowia i tych wyrównań nie należy traktować jak podwyżek, które obejmowałyby wszystkich pracowników.
Zapytaliśmy również o stan szpitalnej kadry, oferty pracy i chętnych do jej podjęcia.

- Część pracowników przechodzi na emeryturę, bo nabyli uprawnienia wedle starych przepisów, ale są i tacy, którzy korzystają z nowych przepisów umożliwiających wcześniejsze przejście na emeryturę. W takich sytuacjach poszukujemy osób na ich miejsce, by zapewnić płynną wymianę kadr – mówił Madera.

Dyrektor USK sygnalizował problemy z zatrudnieniem specjalistów z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii dzieci: „Tu są największe braki. Poszukujemy takich osób i sprowadzamy je spoza województwa” – informował Madera, wyjaśniając, że lekarze obawiają się trudnej pracy z najmniejszymi pacjentami.

Omawiając zmiany związane z przekształceniem WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Dyrektor wyjaśniał, że struktura organizacyjna szpitala zmienia się w kierunku szpitala klinicznego.

- Dzisiejsze oddziały szpitalne będą docelowo przekształcane w kliniki, w ramach których kadra naukowa będzie prowadziła badania, zajęcia dydaktyczne i oczywiście bieżącą działalność usługową na rzecz pacjentów – mówił nasz gość.

Pytany o losy poradni stomatologicznej, w budynku której od nowego roku akademickiego studenci będą się uczyć anatomii wyjaśniał, że nie grozi jej likwidacja. Poradnia będzie przeniesiona.

- W obecnym budynku poradni stomatologicznej mieści się taka działalność, która idealnie pasuje do anatomii realizowanej przez uniwersytet – jest tam patomorfologia i medycyna sądowa. Poradnia stomatologiczna będzie przeniesiona do budynku głównego poradni specjalistycznych, by pacjenci mieli bezproblemowy dostęp - wyjaśniał dyrektor USK.

Dyrektor Madera dodał, że dzięki zmianie statusu szpital już korzysta z nowych źródeł finansowania. Pozytywnie rozpatrzony został m.in. wniosek w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wnioskowano o środki na wymianę sprzętu i remont na kardiologii i kardiochirurgii. Opolski szpital otrzymał na ten cel 3,5 mln zł. „Pacjenci szybko odczują te zmiany” – zapewniał nasz gość.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »