Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal…
2017-09-15, 14:42 Autor: Marek Świercz

Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (w tej kolejności) był bardziej ludzki i bardziej opolski

Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (w tej kolejności) był bardziej ludzki i bardziej opolski
- Z festiwalem opolskim wiąże mnie wiele pięknych wspomnień, jeszcze z ostatnich lat podstawówki i szkoły średniej. Młodym ludziom trudno było dostać bilet, ale urywałyśmy się z lekcji i chodziłyśmy na próby. Dla młodych dziewcząt to była także okazja do podpatrzenia ciuchów, w których przyjeżdżały gwiazdy - opowiadała w Loży Radiowej Halina Żyła, prezes Towarzystwa Przyjaciół Opola.
Jak wspomina nasz gość, w tamtym czasie festiwal był może bardziej siermiężny od strony technicznej, ale równocześnie bardziej ludzki, także dlatego, że gwiazdy nie zamykały się w amfiteatrze, tylko przechadzały się po mieście.

- Karol Musioł tak to wymyślił, że restauracja "Pająk" stała się lokalem dla artystów, tu przychodzili biesiadować. I krążąc między amfiteatrem a "Pająkiem"przechodzili przez rynek, gdzie mogli ich spotkać zwykli opolanie, z którymi chętnie rozmawiali, rozdawali autografy - wspomina Żyła. - Wtedy w Opolu nie było za wiele miejsc hotelowych, więc artyści czasem mieszkali u opolskich rodzin, z którymi nawiązywali przyjaźnie. Nie przez przypadek festiwal organizowano w trzeci weekend czerwca, kiedy wolne były akademiki, w których można było zakwaterować mniej znanych muzyków.

Nasz gość opowiada także o tym, że TPO (równolatek KFPP, za rok będą obchodzić 55. urodziny) gromadziło także festiwalowe pamiątki, w tym sławny fortepian, który na drugim festiwalu padł ofiarą ulewy. Większość tych eksponatów przekazano do Muzeum Polskiej Piosenki lub Muzeum Śląska Opolskiego. Do 2002 roku TPO miało także własną nagrodę a w pierwszych latach brało udział w sprzedaży biletów. Dziś kultywuje muzyczną tradycję Opola, prowadząc zajęcia dla najmłodszych w ramach Małej Akademii Piosenki.

- Towarzystwo zawsze walczyło też o to, by nasz festiwal nazywać Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, bo w pewnym momencie sami organizatorzy się pogubili i nie wiadomo dlaczego zaczęli używać formy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej - mówi Żyła.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »