Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Maciej Jastrzębski o tym, że Rosjan naprawdę da ...
2017-09-13, 09:39 Autor: Marek Świercz

Maciej Jastrzębski o tym, że Rosjan naprawdę da się lubić, gorzej z Rosją

Maciej Jastrzębski o stosunkach Polski i Rosji
- Rosję jako Rosję i samych Rosjan da się lubić, zwłaszcza w tych egzotycznych częściach kraju, gdzieś na Kamczatce, gdzie sympatycznym ludziom towarzyszy urzekająca przyroda. Tam tak - mówił w Loży Radiowej Maciej Jastrzębski, od 20 lat dziennikarz Polskiego Radia w Federacji Rosyjskiej. - Jeśli jednak mówimy o Rosji politycznej, to z perspektywy naszej polskiej duszy, naszego myślenia o historii, to o wiele mniej da się tę Rosję lubić - dodał nasz gość.
Jak mówi nasz gość, we współczesnej Rosji jakimś cudem udaje się gładko połączyć przeróżne tradycje: od imperialnej tradycji carskiej przez równie imperialną tradycję sowiecką (choć niby antycarską) z nowym imperializmem Rosji putinowskiej.

- Miedwiediew otwarcie odwołuje się do tradycji carskiej, mówi o carach reformatorach, żałuje, że wybuchła rewolucja - opowiada Jastrzębski. - Ostrożniej mówi o tym Putin, który raczej przywołuje Rosję Radziecką.

Dlatego nikogo nie powinna dziwić wszechobecność nazw, tablic i pomników przypominających czasy Związku Sowieckiego.

- Nawet w Moskwie, które jest miastem ogromnie nowoczesnym, w głowach mieszkańców cały czas drzemie pamięć o rzeczywistości sowieckiej - tłumaczy.

Co ciekawe, zdaniem Jastrzębskiego, to trudne dziedzictwo w jakiejś mierze decyduje o tym, że kraje, które dziś są niepodległe a które kiedyś był częścią ZSRR, jakoś potrafią ze sobą współistnieć.

- Mieszkaniec kraju, w którym dominuje islam, raczej nie sięgnie po wódkę, ale pamięta o czasach, gdy razem z Rosjanami i innymi mieszkańcami imperium służył w Armii Czerwonej czy studiował - mówi Jastrzębski.

Zobacz także

2017-09-01, godz. 16:06 Herbert Czaja o tegorocznych żniwach, głodzie ziemi i o tym, gdzie najlepiej organizować regionalne dożynki - Przez kilka lat to my organizowaliśmy wojewódzkie dożynki, zawsze w Opolu. I myślę, że to było dobre rozwiązanie, bo wszystkim rolnikom było łatwo dojechać. ... » więcej 2017-09-01, godz. 10:11 Irena Pordzik o roli konsula honorowego i Ukraińcach na Opolszczyźnie Irena Pordzik, właścicielka firmy transportowej z Izbicka została mianowana na Konsula Honorowego Ukrainy w Opolu. Konsulat rozpocznie działalność w połowie w ... » więcej 2017-08-31, godz. 14:08 Grzegorz Adamczyk o (nie)porozumieniach sierpniowych, Lechu Wałęsie i zapracowanych działaczach Solidarności - To są pobożne życzenia naszego byłego przewodniczącego - tak w Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarności Śląska Opolskiego, skom ... » więcej 2017-08-31, godz. 08:46 Renata Kobylarz-Buła o łambinowickich obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej - Jak co roku spotkamy się pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych a potem w siedzibie muzeum w Łambinowicach wysłuchamy wykładu Bartosza Jańczaka na tema ... » więcej 2017-08-30, godz. 14:16 Paweł Kozerski o pół wieku pracy na Śląskim Wawelu i nieustających poszukiwaniach pamiątek po Piastach Śląskich Paweł Kozerski, dyr. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu po 50 latach pracy zawodowej odchodzi na emeryturę. - Żartobliwie mówiąc, odliczając te wszystkie nadgod ... » więcej 2017-08-30, godz. 09:05 Andrzej Buła o krewetkach, blaskach i cieniach ustawy wdrożeniowej oraz debacie publicznej o smogu - Trochę wracam do korzeni, bo mieszkańcy Kluczborka pewnie pamiętają, że w latach 90. prowadziłem pizzerię. Powiem tak: na boisku i w kuchni czuję się jak u ... » więcej 2017-08-29, godz. 11:27 Krzysztof Gaworski o Polakach mądrych po szkodzie i prawie, które nie przystaje do rzeczywistości - Chronimy siedliska ptaków, utrzymując taki, a nie inny poziom wody, a zapomnieliśmy chyba o rybach. Jest instrukcja gospodarowania wodą. Wydaje mi się, że p ... » więcej 2017-08-29, godz. 09:11 Janusz Wójcik o obchodach kolejnej rocznicy porozumień sierpniowych i towarzyszących im sierpniowych nieporozumieniach - Robiliśmy Solidarność z Lechem Wałęsą. I jeśli ktoś to dziś podważa, mówiąc, że był przede wszystkim TW Bolkiem, to znaczy, że pomniki powinniśmy stawiać Cz ... » więcej 2017-08-28, godz. 15:06 Radosław Siczewski o wyższej emeryturze za dłuższą pracę i kalkulatorze polskiego emeryta 3 lipca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ruszyła akcja informacyjna związana z reformą emerytalną. W tym okresie doradców emerytalnych w opolskich placówka ... » więcej 2017-08-25, godz. 14:11 Justyna Osiecka-Sułek o "fenomenie Makłowicza" i kuchni, która dostarcza wrażeń nie tylko kulinarnych W stolicy regionu trwa Festiwal Opolskich Smaków, w telewizji mnożą się programy kulinarne, internet kipi od blogów kulinarnych. Do tego poważni politycy ścią ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »