Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Piotr Stec o autorytecie Najwyższej Izby Kontroli…
2017-09-06, 14:27 Autor: Marek Świercz

Prof. Piotr Stec o autorytecie Najwyższej Izby Kontroli i o tym, że stosunek do prawa dziedziczymy po przodkach

Prof. Piotr Stec o autorytecie Najwyższej Izby Kontroli i o tym, że stosunek do prawa dziedziczymy po przodkach
- Tak jak przedsiębiorstwa prywatne co jakiś czas są poddawane audytowi, który ma pokazać, czy wszystko działa tak jak należy, tak też instytucje publiczne są poddawane takim badaniom. Robi to Najwyższa Izba Kontroli - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Stec z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, który został właśnie powołany na trzyletnią kadencję do Kolegium Najwyższej Kontroli.
Zdaniem naszego gościa, NIK ma duży kapitał zaufania społecznego, budowany jeszcze w okresie przedwojennym, kiedy to ta instytucja kontrolna została powołana do życia przez odrodzone niepodległe państwo polskie. Zdaniem Steca, prokuratorskie problemy obecnego prezesa (Krzysztof Kwiatkowski ma zarzuty związane z tak zwanym ustawianiem konkursów na stanowiska kierownicze w Izbie) nie podważyły autorytetu NIK-u, bo on zależy nie od kłopotów pojedynczych urzędników, ale od jakości raportów przygotowanych przez kontrolerów Izby.

Naszego gościa pytaliśmy także, czy NIK nie jest swego rodzaju "papierowym tygrysem", czyli instytucją, której zalecenia nie zawsze są brane serio i wdrażane w życie.

- To już zależy od organu kontrolowanego, pamiętajmy, że NIK nie jest instytucją policyjną czy sądowniczą - tłumaczy prof. Stec.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o typowo polskiej skłonności do obchodzenia prawa, odziedziczonej po czasach, gdy było to prawo zaborcy czy okupanta.

- Jeśli ustawodawca uchwała takie prawo, by obywatelowi nie pomóc, to nie ma się co dziwić, że obywatel na to reaguje. Jeśli były na przykład czasy akcji afirmatywnej, gdy przy naborze na studia promowani byli posiadacze określonego pochodzenia, to zainteresowani podejmowali kroki, by te wymagania ustawodawcy jakoś spełnić - mówi Stec. - Czasy się zmieniają, ale pamiętajmy, że kapitał kulturalny i społeczny dziedziczymy po poprzednich pokoleniach.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »