Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej…
2017-08-11, 12:42 Autor: Marek Świercz

Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej posłudze, aktywnej emeryturze i zasmucającej kondycji współczesnego świata [FILM]

Abp Alfons Nossol o swojej kapłańskiej i biskupiej posłudze, aktywnej emeryturze i zasmucającej kondycji współczesnego świata
- Mnie najbardziej smuci to, że jeszcze nigdy nie było tyle nienawiści w mediach. To jest smętne. Scalająca się Europa powinna być przykładem dla reszty świata, ale chęci bycia tym przykładem nie widać. Patriotyzm jest czymś dobrym, mówił o tym Jan Paweł II, ale zaciśnięcie się nacjonalne dobre nie jest - mówił ks. abp Alfons Nossol, którego Loża Radiowa odwiedziła w Kamieniu Śląskim, gdzie były opolski ordynariusz aktywnie spędza emeryturę, pomagając w działalności Sebastianeum Silesiacum, które powstało z jego inicjatywy.
Przypomnijmy, że abp Alfons Nossol obchodzi potrójny jubileusz: 85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich i 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej.

- Nie chciałem zostać biskupem - mówił nasz rozmówca. - Przecież nie byłem nigdy wikarym czy proboszczem, a bycie biskupem to przecież bycie proboszczem!

Abp Nossol z nostalgią wspominał jednak najważniejsze momenty swojej biskupiej posługi. Takie jak zaproszenie na Opolszczyznę kardynała Ratzingera, przyszłego papieża Benedykta XVI, który poświęcił malutki kościółek w Choruli i zawsze potem dopytywał się o swoją "opolską katedrę". Przypomniał protesty księży o tradycyjnych poglądach, gdy zakazał przyjmowania pieniędzy podczas kolędy. Jak zaznacza, ta zasada nadal obowiązuje i jest raczej przestrzegana, bo została oficjalnie przyjęta podczas I Synodu Diecezji Opolskiej.

Nasz rozmówca opowiadał też o tym, jak zabiegał o powołanie Uniwersytetu Opolskiego. Ponieważ warunkiem była fuzja dwóch uczelni, a WSI się do fuzji nie kwapiła, bo chciała zostać politechniką, trzeba było powołać do życia filię lubelskiego KUL-u. A to było niemożliwe bez zgody władz partyjnych. I opolski ordynariusz przekonywał pierwszego wojewódzkiego sekretarza PZPR Andrzeja Żabińskiego, że utworzenie katolickiej uczelni będzie służyło interesom Polski na Śląsku, bo Ślązacy mają skłonność do spoglądania na Zachód, a utworzenie filii "wschodniego" KUL-u zmieni ich nastawienie i odciągnie od Zachodu. Choć argumentacja była mocno naciągana, partyjnych aparatczyków udało się przekonać i Opole dostało wymarzony uniwersytet.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »