Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że…
2017-08-09, 16:11 Autor: Agnieszka Stefaniak

Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i o aspiracjach Tarnowca w gminie Lubsza by stać się stolicą muzyki alternatywnej

Wioletta Frankiewicz i Andrzej Buchowski o tym, że polska wieś to nie tylko disco polo i aspiracjach Tarnowca w gminie Lubsza by stać się stolicą muzyki alternatywnej
W najbliższą sobotę (12.08) we wsi Tarnowiec, w gminie Lubsza, koło Brzegu, szykuje się gratka dla miłośników alternatywnych dźwięków. II Festiwal Muzyki Alternatywnej "Tarnogranie". To inicjatywa działającego we wsi Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro”.
- Gwiazdą festiwalu będzie zespół HURT, ale przed nim wystąpi 12 zespołów amatorskich. Zmierzą się w konkursie, w którym nagrodą jest możliwość nagrania materiału muzycznego w profesjonalnym studiu, kto wie, może na płytę - czego im życzymy - wyjaśnia Andrzej Buchowski, który poprowadzi festiwal.

- To są stereotypy, że mieszkańcy na wsi słuchają tylko disco polo. U nas są mieszkańcy co przyjechali do Tarnowca, by tu zamieszkać, poszukać dla siebie alternatywy. I słuchają właśnie alternatywnej muzyki. Jeździmy na koncerty i chcieliśmy utworzyć nasz własny festiwal. Mamy potencjał - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro” Wioletta Frankiewicz.

We wsi działa też zespół, który gra muzykę alternatywną. Jego członkowie to... dzieci organizatorów festiwalu, a w repertuarze covery.

Scena koncertowa II festiwalu Tarnogranie stanie w szczerym polu. Na miejscu będzie możliwość skorzystania z darmowego pola namiotowego, bo zabawa zapowiada się do białego rana. Po koncercie zespołu HURT zaplanowano m.in. imprezę z dj'em oraz "after party", podczas którego wystąpi zespół Szelky Cover Bend, w którym występuje Grzegorz Tokarczyk - pomysłodawca festiwalu.

- Dobór zespołów na festiwal to przekaz, że warto mieć alternatywę. Każdy zajdzie tu coś dla siebie. Będzie zespół heavymetalowy, zespół bębniarski z pokazem tańca, kapela reggae, wszystko odbędzie się w szczerym polu - zaprasza Andrzej Buchowski. - Dobrze jest łamać stereotypy. Każdy festiwal kiedyś się jakoś zaczynał. Woodstock, ten pierwszy amerykański, też kiedyś nie był znany, to też było przecież szczere pole - dodaje.

W Tarnowcu można zostać na dłużej.

- Tarnowiec ma fajną atmosferę, fajni ludzie tu mieszkają. Mamy ogród marzeń i wspomnień, mamy pomnik poświęcony tym, którzy zginęli na wschodzie, bo nasi mieszkańcy to w większości właśnie potomkowie repatriantów. Aktualnie w Tarnowcu jest 389 mieszkańców. Wszyscy się znają- podkreśla Frankiewicz.

II Festiwal Tarnogranie jest finansowany z programu Odnowa Wsi Opolskiej oraz dzięki pomocy sponsorów. Radio Opole objęło go patronatem medialnym.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »