Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Lena Węglarz o tym, jak wygląda, czym się zajmuje…
2017-08-03, 14:56 Autor: Marek Świercz

Lena Węglarz o tym, jak wygląda, czym się zajmuje i do czego służy biblioteka w Stanach Zjednoczonych

Lena Węglarz o pracy amerykańskich bibliotek
- W Stanach Zjednoczonych biblioteki pełnią szczególną rolę, to są centra życia lokalnej społeczności. Co ciekawe, pomagają nawet walczyć z przestępczością. Władze specjalnie zakładają biblioteki w niebezpiecznych dzielnicach, bo wtedy zaczynają się do tych dzielnic sprowadzać rodziny z dziećmi i stopniowo robi się tam bezpieczniej, co potwierdzają statystki - powiedziała w "Loży Radiowej" Lena Węglarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Nasz gość odpowiada w MBP za promocję, ale koordynuje też program "Ameryka w Twojej bibliotece", w ramach którego we współpracy z konsulatem i ambasadą USA biblioteka gromadzi anglojęzyczne książki amerykańskich pisarzy. W programie uczestniczy 9 bibliotek w Polsce.

W uznaniu zasług za udaną kooperację Departament Stanu USA zaprosił Lenę Węglarz na dwutygodniowy wyjazd studyjny do Stanów Zjednoczonych.

- Byłam członkiem 16-osobowej grupy bibliotekarzy z różnych krajów, od Ghany, Nigerii po Indie czy Czech - mówi nasz gość. - Była okazja, by porozmawiać o tym, jak tam funkcjonują biblioteki. Różnice są ogromne, na przykład w Indiach są ludzie, którzy nigdy nie widzieli książki! Bibliotekarki jeżdżą na prowincję i po prostu te książki Hindusom pokazują.

Głównym celem wyjazdu było jednak pokazanie amerykańskich bibliotek. Grupa odwiedziła cztery miasta: Phoenix, Waszyngton, Nowy Orlean i Chicago.

- Byliśmy w wielkich miejskich bibliotekach przypominających hipermarkety, ale także w bibliotekach urządzonych w prywatnych domach, które właściciele zapisali miastu - opowiada nasz gość.

Co jest charakterystyczne dla amerykańskich bibliotek? Przede wszystkim osadzenie w lokalnej społeczności, która tworzy organizacje towarzyszące pod nazwą "Przyjaciele biblioteki". Wolontariusze pomagają gromadzić księgozbiór, organizują spotkania, odczyty czy sklepiki biblioteczne z używanymi książkami. Druga cecha amerykańskich bibliotek to ich wielofunkcyjność: tu nie tylko wypożycza się książki, ale bierze udział w przeróżnych kursach, korzysta z tak zwanych masterspace, czyli pracowni wyposażonych w różne urządzenia, od maszyn do szycia przez stoły stolarskie po komputery i drukarki 3D.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »