Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Anna Moskwa o uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej…
2017-07-13, 20:16 Autor: Ewa Skrabacz

Anna Moskwa o uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej Odrze i o spławianiu prawie bez ograniczeń

Anna Moskwa o szkole w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej Odrze i o spławianiu bez ograniczeń
- Naszym wielkim marzeniem jest to, by już w październiku 2018 r. mógł być uruchomiony pierwszy rocznik kształcenia inżynierskiego (w Kędzierzynie-Koźlu, w zamiejscowym wydziale szczecińskiej Akademii Morskiej) i równolegle pierwsze kursy w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego – deklarowała Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
- Naszą intencją jest, by jak najwięcej młodych ludzi zostało tutaj, a żeby zostali tutaj, muszą mieć żeglowne rzeki i możliwość pływania. Cieszymy się, że uczelnia podjęła taką inicjatywę i przygotowuje kadry, bo w momencie, gdy będziemy mieć już żeglowną Odrę, to młodzi skończą szkołę i jako pierwszy rocznik będą mogli pływać po Odrze – mówiła Minister.

Przywołując podpisaną przez Polskę konwencję AGN, mówiła o podjętym przez nas zobowiązaniu osiągnięcia co najmniej IV klasy żeglowności rzek, przede wszystkim Odry i Wisły.

- Dla nas na chwilę obecną priorytetem jest Odra i od Odry zaczynamy. Wkrótce ogłosimy studium wykonalności, które pomoże nam odpowiedzieć na pytania: jak robić to dobrze, ekologicznie, z jakimi partnerami, jaki to będzie koszt, jak to zrobić jak najszybciej. Potem kolejne studium na Wiśle – dopowiadała min. Moskwa, wyjaśniając, co oznacza planowany poziom żeglowności:

- IV klasa żeglowności to wysoka klasa, która umożliwia swobodny przepływ pasażerski i swobodny przepływ wszelkiego rodzaju ładunków. Oznacza także łagodne przepłynięcie z rzeki na morze, by nie trzeba było dokonywać dodatkowych prac np. przeładunku, czyli kompatybilność transportu rzecznego z transportem morskim. To jest klasa bezpieczna ekologicznie i powodziowo, czyli pod każdym względem optymalna. To klasa nazywana autostradą, czyli rzeka jest autostradą wodną. Do tego dążymy co do szybkości, jakości i bezpieczeństwa – tłumaczyła Minister.

Po osiągnięciu IV klasy żeglowności, Odrą będą mogły być spławiane wszelkiego rodzaju towary, które w tej chwili są transportowane samochodami bądź koleją. Jedyne ograniczenia są związane z transportem towarów szybko psujących się – ze względu na wolniejsze tempo transportu rzecznego.

Minister zapewniała, że realizacja projektu uwzględnia wnioski ekologów i ichtiologów, którzy potwierdzają, że żeglowne rzeki i dobre śluzy sprawiają, że rzeki stają się przyjazne rybom.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »