Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dariusz Man i Bartosz Maziarz o tym, że po studiach…
2017-07-08, 00:52 Autor: Ewa Skrabacz

Dariusz Man i Bartosz Maziarz o tym, że po studiach z fizyki czy politologii można trafić do pracy w policji

Dariusz Man i Bartosz Maziarz o tym, że po studiach z fizyki czy politologii można trafić do pracy w policji
Uczelnie w całej Polsce przygotowały dla tegorocznych maturzystów sporo nowości. Również Uniwersytet Opolski kusi ciekawą ofertą. Prof. Dariusz Man z Instytutu Fizyki oraz dr Bartosz Maziarz z Instytutu Politologii opowiedzieli nam o tym, jak wyglądają nowe specjalności w ich jednostkach: fizyka w kryminalistyce oraz służby mundurowe na politologii.
- Większość przedmiotów specjalistycznych ujętych w siatce specjalności służby mundurowe jest skorelowana z tzw. kształceniem podstawowym kandydatów ubiegających się o przyjęcie do policji. Te przedmioty będą prowadzone przez praktyków, specjalistów, w tym oczywiście przez policjantów. Zajęcia z samoobrony czy sztuk walki poprowadzą instruktorzy policyjni – wyjaśniał dr Maziarz.

- Chcemy, by nasz absolwent był przygotowany do walki z cyberprzestępczością. Rozmawialiśmy również z Komendantem Wojewódzkim Policji, który potwierdzał, że w policji wyraźnie brakuje fachowców do walki z cyberprzestępczością – tłumaczył prof. Man, wskazując, że kandydat na ten kierunek powinien się charakteryzować ciekawością, a także mieć pojęcie o fizyce i informatyce, bo to kluczowa wiedza na nowej specjalności.

Skąd pomysły na nowe propozycje dla maturzystów?

- Specjalność służby mundurowe jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, tzn. na oczekiwania młodych ludzi, którzy swoją przyszłość chcą wiązać właśnie ze służbami mundurowymi. Oferujemy też w naszym instytucie inne kierunki, które również po części podejmują temat bezpieczeństwa, np. bezpieczeństwo międzynarodowe, a także stosunki międzynarodowe, politologię czy dziennikarstwo – mówił dr Maziarz.

- My poszukujemy takiej formy sprzedaży fizyki, która byłaby atrakcyjna dla młodego człowieka. Od lat fizyka cierpi – właściwie w całej UE – na niedostatek kandydatów. Jest to kierunek kojarzony jako wymagający, więc uczniowie niechętnie go wybierają. Wśród naszych specjalności na uwagę zasługuje diagnostyka i analityka medyczna, która przygotowuje specjalistów obsługujących nowoczesny sprzęt diagnostyczny, taki jak tomograf komputerowy czy rezonans jądrowy. Warto rozważyć ten ciekawy kierunek – zachęcał prof. Man.

Naukowcy opowiedzieli też o tym, że Uniwersytet Opolski stwarza możliwości studiowania za granicą m.in. w Hiszpanii, we Włoszech, w Niemczech, Francji, Turcji czy Rosji. Dowodzili również – podpierając się badaniami – że absolwenci nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »