Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Krzemienowski o tym, że żadne przepisy nie…
2017-06-28, 19:14 Autor: Ewa Skrabacz

Tomasz Krzemienowski o tym, że żadne przepisy nie zastąpią myślącego pracodawcy i myślącego pracownika

Żadne przepisy nie zastąpią myślącego pracodawcy i myślącego pracownika
– Liczba wypadków przy pracy na Opolszczyźnie w pierwszej połowie roku jest podobna, jak w roku ubiegłym. Wciąż najczęściej zdarzają się one w branży budowlanej i w przetwórstwie, ale często też do wypadków dochodzi na mniejszych budowach, przy remontach elewacji czy więźby dachowej – powiedział Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.
Krzemienowski zaznaczył, że inspektorzy pracy najczęściej interweniują udzielając pouczeń lub wydając decyzje administracyjne dotyczące poprawy warunków bezpieczeństwa pracy bądź wstrzymania prac w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pracowników.

– Inspektor pracy nie zastąpi myślącego pracodawcy i myślącego pracownika. Czasem jest problem z pracodawcą, który nie wyposaży pracownika w odpowiedni sprzęt gwarantujący bezpieczeństwo pracy, a czasem problem dotyczy pracownika, który – choćby ze względu na wygodę – będzie unikał różnego rodzaju zabezpieczeń – podkreślił nasz gość.

Zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu zapytaliśmy o regulacje prawne dotyczące temperatury w miejscu pracy. Stwierdził, że znajdują one umiarkowane zastosowanie w okresie letnim, gdyż dotyczą przede wszystkim temperatury minimalnej w pomieszczeniach, a nie ma przepisów regulujących maksymalną dopuszczalną temperaturę.

– Zasypała nas liczba interwencji pracowników, którzy sygnalizowali, że w ich miejscu pracy temperatura przekracza 30°C. Blaszane konstrukcje budynków sprzyjają omdleniom. Co prawda pracodawca nie może być zmuszony do zapewnienia klimatyzacji, ale ma obowiązek zadbania o skuteczną wentylację oraz dostarczenie pracownikom napojów, przede wszystkim wody – zaznaczył.

Pytany o zagrożenia czyhające na młodych ludzi wkraczających na rynek pracy, wskazał przede wszystkim na brak umowy (zatrudnianie na czarno) oraz niskie stawki, poniżej ustawowo przewidzianych 13 zł (umowa-zlecenie).

– Nieprawidłowości nie mają jednak charakteru masowego ani drastycznego. Częściej wynikały z niezrozumienia przepisów. Inspektorzy odnotowali około siedmiu tego typu przypadków na przeprowadzonych kilkaset kontroli – powiedział.

Krzemienowski dodał, że w czasie wakacji inspektorzy pracy będą się pojawiać w miejscach szczególnie atrakcyjnych turystycznie, w celu kontrolowania czy pracujące tam osoby są zatrudnione legalnie.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »