Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Rakoczy o kosztownym kulturalnym aneksie…
2017-05-31, 14:14 Autor: Marek Świercz

Stanisław Rakoczy o kosztownym kulturalnym aneksie do Kontraktu Terytorialnego i o tym, kto przeprosił go za Kielce

Stanisław Rakoczy o tym na co pójdą fundusze europejskie
- To są unijne pieniądze, więc muszą przejść wszystkie wymagane procedury, ale wpisanie ich do aneksu do naszego Kontraktu Terytorialnego daje niemal stuprocentową gwarancję, że dostaniemy te 107 mln złotych. Nie pamiętam, żebyśmy mieli do dyspozycji taką kwotę - mówił w Loży Radiowej wicemarszałek Stanisław Rakoczy, który dzień wcześniej podpisał w resorcie rozwoju regionalnego stosowne dokumenty.
Nasz gość przypomniał, że rząd poprosił wszystkie regiony, by wytypowały najważniejsze zadania inwestycyjne związane z infrastrukturą kulturalną. Samorządy miały złożyć po 15 propozycji, z których resort kultury miał wybrać 5. W przypadku Opolszczyzny odnotowano pewien zgrzyt, bo na pierwszą listę nie trafiła renowacja amfiteatru i pomnika na Górze św. Anny, a to ważne zadanie w kontekście zbliżającej się okrągłej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

- Wniosek był nie najlepiej przygotowany, bo trudno remonty dróg uznać za modernizację bazy kulturalnej - mówi Rakoczy. - Ale wniosek został poprawiony i tym razem został przyjęty. Na renowację Pomnika Czynu Powstańczego i amfiteatru dostaniemy 20 mln złotych.

Podobne kwoty zostaną przeznaczone na obwarowania Byczyny, bazylikę w Nysie i Teatr im. Jana Kochanowskiego. 9 mln dostanie opolska katedra a 17 mln Narodowe Centrum Polskiej Piosenki i Muzeum Polskiej Piosenki. W kontekście tych dwóch ostatnich placówek zapytaliśmy naszego gościa, co sądzi o zamieszaniu wokół opolskiego festiwalu.

- Próba zabrania festiwalu z Opola to skandal. W Warszawie podszedł do nas wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i przeprosił za to, że Kielce leżą w jego regionie - mówi Rakoczy. - Czy pomożemy prezydentowi Opola w organizacji jesiennego festiwalu? Opole jest gospodarzem imprezy, ale jeśli wystąpi z takim wnioskiem, to się nad nim pochylimy. Na razie takiego wniosku nie ma.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »