Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Grzyb o społecznym dowodzie słuszności…
2017-05-24, 14:16 Autor: Marek Świercz

Tomasz Grzyb o społecznym dowodzie słuszności, czyli o tym, dlaczego w tym roku Opole nie chce organizować festiwalu z TVP

Tomasz Grzyb o społecznym dowodzie słuszności, czyli o tym, dlaczego w tym roku Opole nie chce organizować festiwalu z TVP
- Nie wierzę, że prezesowi Kurskiemu uda się namówić artystów do wzięcia udziału w festiwalu. Gdyby się zgodzili, to by znaczyło, że wyłamują się z solidarnego frontu tych, którzy wcześniej zrezygnowali z udziału w imprezie. I czekałaby ich swego rodzaju środowiskowa infamia - mówił w Loży Radiowej psycholog społeczny dr Tomasz Grzyb.
Nasz gość tłumaczy, że mieliśmy tu do czynienia ze zjawiskiem nazywanym przez psychologów społecznym dowodem słuszności.

- W momencie, gdy zrezygnowały Kayah i Kasia Nosowska, dwa wielkie autorytety, szczególnie dla młodych artystów, osoby wyznaczające trendy, z udziału w festiwalu zaczęli rezygnować kolejni. I z pewnością był to rodzaj manifestacji. Polityczne poglądy większości artystów są znane, niewykluczone, że nawet szukali jakiegoś pretekstu, by je zamanifestować. A czemu wcześniej się zgodzili na przyjazd do Opola? Bo przecież zaprosiła ich Maryla Rodowicz! - mówi Grzyb.

Nasz gość przypomina także, że prezydent Opola zerwał umowę z TVP nie pod wpływem nieprawdziwych plotek (prezes Jacek Kurski użył określenia fake news), ale reagując na to, że kolejni artyści odmawiają występu w Opolu. A to, że naraził się w ten sposób swoim politycznym sojusznikom na prawicy, dowodzi - zdaniem Grzyba - że kierował się nie kalkulacjami politycznymi, ale troską o markę festiwalu. Psycholog twierdzi, że wyborcom Wiśniewskiego to działanie się podoba, bo prezydent zachował się w tej sprawie jak prawdziwy gospodarz, który dba o to, co dzieje się na jego podwórku.

Nasz gość rzucił też ryzykowną tezę, że nowy festiwal, firmowany przez Opole, może się obejść bez jakiejkolwiek telewizji. Tłumaczył, że młodzi ludzie coraz rzadziej oglądają telewizję, czego dowodem może być spadająca oglądalność festiwalu.

- Na pewno mamy do czynienia z momentem, w którym można i trzeba się zastanowić, w jakim kierunku opolski festiwal powinien podążać. I z pewnością jest to dla władz Opola ogromne wyzwanie - mówi Grzyb.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »