Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Grzyb o społecznym dowodzie słuszności…
2017-05-24, 14:16 Autor: Marek Świercz

Tomasz Grzyb o społecznym dowodzie słuszności, czyli o tym, dlaczego w tym roku Opole nie chce organizować festiwalu z TVP

Tomasz Grzyb o społecznym dowodzie słuszności, czyli o tym, dlaczego w tym roku Opole nie chce organizować festiwalu z TVP
- Nie wierzę, że prezesowi Kurskiemu uda się namówić artystów do wzięcia udziału w festiwalu. Gdyby się zgodzili, to by znaczyło, że wyłamują się z solidarnego frontu tych, którzy wcześniej zrezygnowali z udziału w imprezie. I czekałaby ich swego rodzaju środowiskowa infamia - mówił w Loży Radiowej psycholog społeczny dr Tomasz Grzyb.
Nasz gość tłumaczy, że mieliśmy tu do czynienia ze zjawiskiem nazywanym przez psychologów społecznym dowodem słuszności.

- W momencie, gdy zrezygnowały Kayah i Kasia Nosowska, dwa wielkie autorytety, szczególnie dla młodych artystów, osoby wyznaczające trendy, z udziału w festiwalu zaczęli rezygnować kolejni. I z pewnością był to rodzaj manifestacji. Polityczne poglądy większości artystów są znane, niewykluczone, że nawet szukali jakiegoś pretekstu, by je zamanifestować. A czemu wcześniej się zgodzili na przyjazd do Opola? Bo przecież zaprosiła ich Maryla Rodowicz! - mówi Grzyb.

Nasz gość przypomina także, że prezydent Opola zerwał umowę z TVP nie pod wpływem nieprawdziwych plotek (prezes Jacek Kurski użył określenia fake news), ale reagując na to, że kolejni artyści odmawiają występu w Opolu. A to, że naraził się w ten sposób swoim politycznym sojusznikom na prawicy, dowodzi - zdaniem Grzyba - że kierował się nie kalkulacjami politycznymi, ale troską o markę festiwalu. Psycholog twierdzi, że wyborcom Wiśniewskiego to działanie się podoba, bo prezydent zachował się w tej sprawie jak prawdziwy gospodarz, który dba o to, co dzieje się na jego podwórku.

Nasz gość rzucił też ryzykowną tezę, że nowy festiwal, firmowany przez Opole, może się obejść bez jakiejkolwiek telewizji. Tłumaczył, że młodzi ludzie coraz rzadziej oglądają telewizję, czego dowodem może być spadająca oglądalność festiwalu.

- Na pewno mamy do czynienia z momentem, w którym można i trzeba się zastanowić, w jakim kierunku opolski festiwal powinien podążać. I z pewnością jest to dla władz Opola ogromne wyzwanie - mówi Grzyb.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »