Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » O budowie suchego zbiornika w Raciborzu, koncepcji…
2017-05-09, 11:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

O budowie suchego zbiornika w Raciborzu, koncepcji kanału żeglownego i stanie Odry po fali wezbraniowej w rozmowie z Czesławem Szarkiem i Andrzejem Podgórskim z Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej

Czesław Szarek i Andrzej Podgórski o budowie suchego zbiornika w Raciborzu
Rada kapitanów żeglugi chce budowy kanału przy budowanym zbiorniku w Raciborzu [Fot. Andrzej Podgórski]
Rada kapitanów żeglugi chce budowy kanału przy budowanym zbiorniku w Raciborzu [Fot. Andrzej Podgórski]
Ostatniego dnia czerwca poznamy wykonawcę budowy zbiornika w Raciborzu. W specyfikacji przetargowej pojawia się informacja, że będzie to jednak zbiornik suchy.

- Jesteśmy podbudowani, że będzie to zrobione, choć taki finał jak zbiornik suchy to nie jest dla nas zbyt ciekawą informacją - mówi Czesław Szarek, prezes rady kapitanów żeglugi śródlądowej.
- Zbiornik miał być wielofunkcyjny, retencyjny, więc magazynujący wodę na wypadek suszy i zbierającym nadmiar wody na wypadek powodzi. Wielofunkcyjność zakłada, że jest także wykorzystany przez energetykę, do produkcji białego prądu. A dla nas miał takie znaczenie, że jeden z odcinków planowanej drogi Koźle - Ostrawa przebiegałby przez zbiornik - uzupełnia Andrzej Podgórski.

W sytuacji przyjęcia koncepcji budowy zbiornika suchego rada kapitanów przygotowała swój pomysł.

- Każdy zbiornik musi mieć obwałowanie i w tej sytuacji przy jednym z obwałowań bocznych wystarczy wybudować jedną ściankę szczelną i powstanie kanał o dobrych parametrach żeglugi podczas, gdy reszta zbiornika może być sucha - wyjaśnia Andrzej Podgórski.

Przypomnijmy, całkowita pojemność suchego zbiornika w Raciborzu ma wynosić ok. 185 mln m3. Co powinno zabezpieczyć na wypadek wielkiej wody nie tylko Racibórz, ale także Kędzierzyn-Koźle i Opole oraz zmniejszyć zagrożenie powodziowe obszarów położonych poniżej czyli miast Brzeg, Oława i Wrocław. Otwarcie kopert w ogłoszonym już przetargu nastąpi 30 czerwca.

W poniedziałek (8.09) RZGW poinformowała, że wznawia żeglugę na Odrze. Na rzece tłoku jednak nie będzie.

- Żegluga jest ale nie jest ona taka, jak byśmy sobie tego życzyli, tak jak kiedyś funkcjonowała - mówi Czesław Szarek. - Ona jeszcze się broni i chce przetrwać.

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał konwencję AGN. Czy widać jakieś zmiany?

- Uruchomiono wreszcie finansowanie przebudowy stopnia wodnego w Malczycach, co jest wąskim gardłem blokującym żeglugę na całej Odrze przy niedostatku wody - mówi Andrzej Podgórski.

- Sama rzeka potrzebuje pogłębienia. Nie można wciąż podwyższać wałów, bo jeśli Odra jest płytka, zamulona to ta woda i tak gdzieś się musi rozlać - dodaje Podgórski.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »