Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o związkach świętego…
2017-04-20, 16:01 Autor: Marek Świercz

Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o związkach świętego Wojciecha z Opolem i politycznym geniuszu Bolesława Chrobrego

Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Paula Hołubowicz]
- Święty Wojciech jest tak ważny dla dziejów Polski, że wielu Polaków, nawet tych bardzo wierzących, uważa go za Polaka, a nie Czecha, biskupa praskiego i członka możnego rodu Sławnikowiców - mówiła w Loży Radiowej prof. Anna Pobóg Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.
W piątek w Opolu zaczyna się Święto Wojciechowe, jeden z punktów bogatego programu obchodów 800-lecia Opola. Według zaginionej kroniki dominikańskiej, św. Wojciech był w Opolu około roku 984 i ochrzcił pokaźną ilość mieszkańców osady. Według legendy, został po nim kamień z odciskiem stopy (jego replika znajduje się na Wzgórzu Uniwersyteckim, oryginał w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu), ale można mocno powątpiewać w jej autentyczność, bo takich wojciechowych kamieni - jak dodaje nasz gość: z różnymi rozmiarami stopy - jest w Polsce kilkanaście.

- Jedno jest jednak pewne: święty Wojciech był w Opolu otoczony kultem tak silnym, że nie osłabł nawet w czasach protestanckich - mówi nasz gość.

Według prof. Pobóg Lenartowicz, należy stanowczo odrzucić tezę, że Bolesław Chrobry celowo wysłał czeskiego biskupa, by nawracał Prusów i poniósł z ich ręki męczeńską śmierć.

- Pierwotnie Wojciech wybierał się na Połabie, ale cesarz Otton III mu to odradził, bo było tam niebezpiecznie. Prusy wydawały się być spokojne - mówi. - Pamiętajmy też, że Chrobry dał mu 30 zbrojnych i nie wiedział, że Wojciech ich odeśle. Jedno za to nie ulega wątpliwości: gdy Wojciech poniósł męczeńską śmierć, Chrobry potrafił w sposób genialny wykorzystać to politycznie.

Przypomnijmy: nie tylko wywalczył dla Polski metropolię, ale też zatrzymał szczątki świętego Wojciecha w Polsce, choć Otton III prawdopodobnie chciał je ze sobą zabrać.

- I zawieźć na Węgry. Węgierski Stefan otrzymał właśnie koronę, a kult Wojciecha, czyli Adalberta, był tam tak silny, że imię Bella stało się ulubionym imieniem królów z dynastii Arpadów - opowiada nasz gość.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »