Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » [TEMAT DNIA] Praca osadzonych, nagrodą czy kar…
2016-07-01, 17:37 Autor: Aneta Skomorowska

[TEMAT DNIA] Praca osadzonych, nagrodą czy karą?

[TEMAT DNIA] Praca osadzonych, nagrodą czy karą
Do 2023 roku przy zakładach karnych ma powstać 40 hal produkcyjnych. Pracodawca otrzymuje ulgi za zatrudnienie osadzonego. To 20 proc. zwrotu kosztów zatrudnienia.
Trwają prace, nad zwiększeniem tych ulg do 40 procent.
Z Katarzyną Idziorek i Grzegorzem Wójtowiczem rozmawiają Aneta Skomorowska i Piotr Wójtowicz
Posłuchaj
Posłuchaj
- Praca za murami więzienia to dla osadzonego możliwość na resocjalizację, korzystanie z przepustek i sposób na zwiększenie szans na przedterminowe zwolnienie - mówi Leszek Czereba, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu
W Areszcie śledczym w Prudniku produkowane jest oświetlenie LED, utworzono tam 50 miejsc pracy, koszt inwestycji to blisko 800 tysięcy złotych.
Planowana budowa hal w Sierakowie Śląskim to kolejne 80 miejsc pracy. Koszt inwestycji szacowany jest na około 2 miliony złotych.
Podobne zatrudnienie planowane jest w Kluczborku gdzie powstanie hala o powierzchni 700 metrów kwadratowych.

Katarzyna Idziorek i Grzegorz Wójtowicz z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu podkreślają, że praca więźniów to jeden z najważniejszych elementów resocjalizacji.
Program pracy więźniów skierowany jest do tych osadzonych, którzy nie mogą pracować poza terenem zakładu karnego ze względu na charakter przestępstw jakie popełnili lub długość kary jaka im została do odbycia.
- W naszym regionie pracuje około 1700 więźniów na 4200 osadzonych - mówi Grzegorz Wójtowicz.
- Praca jest postrzegana jako forma wyróżnienia przez więźniów bo na nią trzeba zasłużyć. Osadzeni za wynagrodzenie mogą też zapłacić alimenty lub spłacić długi - wyjaśnia Katarzyna Idziorek.
- Kosztem zatrudnienia osadzonego oprócz wynagrodzenia, które leży po stronie pracodawcy jest na przykład ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków - wyjaśnił Grzegorz Wójtowicz.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »