Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » [TEMAT DNIA] Praca osadzonych, nagrodą czy kar…
2016-07-01, 17:37 Autor: Aneta Skomorowska

[TEMAT DNIA] Praca osadzonych, nagrodą czy karą?

[TEMAT DNIA] Praca osadzonych, nagrodą czy karą
Do 2023 roku przy zakładach karnych ma powstać 40 hal produkcyjnych. Pracodawca otrzymuje ulgi za zatrudnienie osadzonego. To 20 proc. zwrotu kosztów zatrudnienia.
Trwają prace, nad zwiększeniem tych ulg do 40 procent.
Z Katarzyną Idziorek i Grzegorzem Wójtowiczem rozmawiają Aneta Skomorowska i Piotr Wójtowicz
Posłuchaj
Posłuchaj
- Praca za murami więzienia to dla osadzonego możliwość na resocjalizację, korzystanie z przepustek i sposób na zwiększenie szans na przedterminowe zwolnienie - mówi Leszek Czereba, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu
W Areszcie śledczym w Prudniku produkowane jest oświetlenie LED, utworzono tam 50 miejsc pracy, koszt inwestycji to blisko 800 tysięcy złotych.
Planowana budowa hal w Sierakowie Śląskim to kolejne 80 miejsc pracy. Koszt inwestycji szacowany jest na około 2 miliony złotych.
Podobne zatrudnienie planowane jest w Kluczborku gdzie powstanie hala o powierzchni 700 metrów kwadratowych.

Katarzyna Idziorek i Grzegorz Wójtowicz z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu podkreślają, że praca więźniów to jeden z najważniejszych elementów resocjalizacji.
Program pracy więźniów skierowany jest do tych osadzonych, którzy nie mogą pracować poza terenem zakładu karnego ze względu na charakter przestępstw jakie popełnili lub długość kary jaka im została do odbycia.
- W naszym regionie pracuje około 1700 więźniów na 4200 osadzonych - mówi Grzegorz Wójtowicz.
- Praca jest postrzegana jako forma wyróżnienia przez więźniów bo na nią trzeba zasłużyć. Osadzeni za wynagrodzenie mogą też zapłacić alimenty lub spłacić długi - wyjaśnia Katarzyna Idziorek.
- Kosztem zatrudnienia osadzonego oprócz wynagrodzenia, które leży po stronie pracodawcy jest na przykład ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków - wyjaśnił Grzegorz Wójtowicz.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »