Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 12.03.2014 Ryszard Wilczyński o tym, że duża rodzina…
2014-03-12, 13:31 Autor: Radio Opole

12.03.2014 Ryszard Wilczyński o tym, że duża rodzina to nie patologia, a sukces, za to rozbuchana wyobraźnia architektoniczna sukcesem się zwykle nie kończy

- Żeby osiągnąć w Polsce dzietność na poziomie 2,1, czyli 210 dzieci na 100 kobiet, 30 procent pań musiałoby urodzić ponad troje dzieci – powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. – A dziś jest to raptem 6 procent – dodał. Dane takie podała Fundacja Republikańska na specjalnej debacie na temat polityki prorodzinnej, którą zorganizowała Najwyższa Izba Kontroli.

Ryszard Wilczyński, wojewoda opolskiNIK chciał zbadać, czy 56 miliardów złotych rocznie wydawanych na 48 różnych prorodzinnych z założenia świadczeń, jest inwestowanych z sensem. I tu – co uczestniczący w obradach Wilczyński otwarcie przyznaje – jest sporo wątpliwości.

- Kreowanie polityki prorodzinnej to zadanie nie tylko dla państwa, ale także dla samorządów wszystkich szczebli i całego społeczeństwa – przekonuje wojewoda. – Wielodzietność musi się kojarzyć z sukcesem, a nie z rodzinnymi problemami i patologią, jak często jest dziś. A i przyszli rodzice muszą czuć, że wielodzietność im się po prostu kalkuluje. To wymaga naprawdę bardzo wielu zmian.

Wilczyński mówi, że Polska przeżywa taki sam etap, na jakim Unia Europejska była jakiś czas temu: wzrost zamożności i dobrobytu paradoksalnie sprawił, że w rodzinach zaczęło się rodzić mniej dzieci. – Europa już się od tego dna odbiła – mówi wojewoda. – Być może Polska musi osiągnąć wyższy poziom zamożności, by ten trend odwrócił się i u nas.

Wilczyński pozytywnie ocenia takie inicjatywy, jak utworzony w poniedziałek Klaster Senioralny. – Przeszliśmy z poziomu diagnoz i kreowania wizji na poziom operacyjny, szukania konkretnych rozwiązań, uświadamiania wszystkim, że na tak zwanej srebrnej gospodarce po prostu można zarobić – mówi.

Z gościem Loży Radiowej rozmawialiśmy także o seminarium na temat przestrzeni życiowej Polaków, którą zorganizowała kancelaria prezydenta RP. Ta przestrzeń, jak wszyscy wiemy, jest zaśmiecona architektonicznymi koszmarkami i nietrafionymi inwestycjami. A perspektywy nie są dużo lepsze. Jak mówi Wilczyński, mamy w Polsce tyle działek budowlanych, że można by na nich wybudować domy dla 70 milionów Polaków. W sytuacji, gdy kraj się wyludnia, ten budowlany obłęd, ta nadmierna wolność budowania bez zwracania uwagi na krajobraz, na możliwości uzbrojenia terenów i interes społeczny jest po prostu szkodliwa.

– Choć trzeba przyznać, że pewnie 80 procent Polaków jest z tej sytuacji zadowolonych – komentuje Wilczyński. – Nasz anarchizm, wrodzony indywidualizm sprawia, że jak sąsiad zbuduje dom, to naszego własnego domu nie projektujemy tak, by pasował do domu sąsiada, ale tak, by go po prostu przyćmił. Bo musimy pokazać, na co nas stać.

Z wojewodą rozmawialiśmy także o nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »