Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 12.03.2014 Ryszard Wilczyński o tym, że duża rodzina…
2014-03-12, 13:31 Autor: Radio Opole

12.03.2014 Ryszard Wilczyński o tym, że duża rodzina to nie patologia, a sukces, za to rozbuchana wyobraźnia architektoniczna sukcesem się zwykle nie kończy

- Żeby osiągnąć w Polsce dzietność na poziomie 2,1, czyli 210 dzieci na 100 kobiet, 30 procent pań musiałoby urodzić ponad troje dzieci – powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. – A dziś jest to raptem 6 procent – dodał. Dane takie podała Fundacja Republikańska na specjalnej debacie na temat polityki prorodzinnej, którą zorganizowała Najwyższa Izba Kontroli.

Ryszard Wilczyński, wojewoda opolskiNIK chciał zbadać, czy 56 miliardów złotych rocznie wydawanych na 48 różnych prorodzinnych z założenia świadczeń, jest inwestowanych z sensem. I tu – co uczestniczący w obradach Wilczyński otwarcie przyznaje – jest sporo wątpliwości.

- Kreowanie polityki prorodzinnej to zadanie nie tylko dla państwa, ale także dla samorządów wszystkich szczebli i całego społeczeństwa – przekonuje wojewoda. – Wielodzietność musi się kojarzyć z sukcesem, a nie z rodzinnymi problemami i patologią, jak często jest dziś. A i przyszli rodzice muszą czuć, że wielodzietność im się po prostu kalkuluje. To wymaga naprawdę bardzo wielu zmian.

Wilczyński mówi, że Polska przeżywa taki sam etap, na jakim Unia Europejska była jakiś czas temu: wzrost zamożności i dobrobytu paradoksalnie sprawił, że w rodzinach zaczęło się rodzić mniej dzieci. – Europa już się od tego dna odbiła – mówi wojewoda. – Być może Polska musi osiągnąć wyższy poziom zamożności, by ten trend odwrócił się i u nas.

Wilczyński pozytywnie ocenia takie inicjatywy, jak utworzony w poniedziałek Klaster Senioralny. – Przeszliśmy z poziomu diagnoz i kreowania wizji na poziom operacyjny, szukania konkretnych rozwiązań, uświadamiania wszystkim, że na tak zwanej srebrnej gospodarce po prostu można zarobić – mówi.

Z gościem Loży Radiowej rozmawialiśmy także o seminarium na temat przestrzeni życiowej Polaków, którą zorganizowała kancelaria prezydenta RP. Ta przestrzeń, jak wszyscy wiemy, jest zaśmiecona architektonicznymi koszmarkami i nietrafionymi inwestycjami. A perspektywy nie są dużo lepsze. Jak mówi Wilczyński, mamy w Polsce tyle działek budowlanych, że można by na nich wybudować domy dla 70 milionów Polaków. W sytuacji, gdy kraj się wyludnia, ten budowlany obłęd, ta nadmierna wolność budowania bez zwracania uwagi na krajobraz, na możliwości uzbrojenia terenów i interes społeczny jest po prostu szkodliwa.

– Choć trzeba przyznać, że pewnie 80 procent Polaków jest z tej sytuacji zadowolonych – komentuje Wilczyński. – Nasz anarchizm, wrodzony indywidualizm sprawia, że jak sąsiad zbuduje dom, to naszego własnego domu nie projektujemy tak, by pasował do domu sąsiada, ale tak, by go po prostu przyćmił. Bo musimy pokazać, na co nas stać.

Z wojewodą rozmawialiśmy także o nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »