Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 12.03.2014 Ryszard Wilczyński o tym, że duża rodzina…
2014-03-12, 13:31 Autor: Radio Opole

12.03.2014 Ryszard Wilczyński o tym, że duża rodzina to nie patologia, a sukces, za to rozbuchana wyobraźnia architektoniczna sukcesem się zwykle nie kończy

- Żeby osiągnąć w Polsce dzietność na poziomie 2,1, czyli 210 dzieci na 100 kobiet, 30 procent pań musiałoby urodzić ponad troje dzieci – powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. – A dziś jest to raptem 6 procent – dodał. Dane takie podała Fundacja Republikańska na specjalnej debacie na temat polityki prorodzinnej, którą zorganizowała Najwyższa Izba Kontroli.

Ryszard Wilczyński, wojewoda opolskiNIK chciał zbadać, czy 56 miliardów złotych rocznie wydawanych na 48 różnych prorodzinnych z założenia świadczeń, jest inwestowanych z sensem. I tu – co uczestniczący w obradach Wilczyński otwarcie przyznaje – jest sporo wątpliwości.

- Kreowanie polityki prorodzinnej to zadanie nie tylko dla państwa, ale także dla samorządów wszystkich szczebli i całego społeczeństwa – przekonuje wojewoda. – Wielodzietność musi się kojarzyć z sukcesem, a nie z rodzinnymi problemami i patologią, jak często jest dziś. A i przyszli rodzice muszą czuć, że wielodzietność im się po prostu kalkuluje. To wymaga naprawdę bardzo wielu zmian.

Wilczyński mówi, że Polska przeżywa taki sam etap, na jakim Unia Europejska była jakiś czas temu: wzrost zamożności i dobrobytu paradoksalnie sprawił, że w rodzinach zaczęło się rodzić mniej dzieci. – Europa już się od tego dna odbiła – mówi wojewoda. – Być może Polska musi osiągnąć wyższy poziom zamożności, by ten trend odwrócił się i u nas.

Wilczyński pozytywnie ocenia takie inicjatywy, jak utworzony w poniedziałek Klaster Senioralny. – Przeszliśmy z poziomu diagnoz i kreowania wizji na poziom operacyjny, szukania konkretnych rozwiązań, uświadamiania wszystkim, że na tak zwanej srebrnej gospodarce po prostu można zarobić – mówi.

Z gościem Loży Radiowej rozmawialiśmy także o seminarium na temat przestrzeni życiowej Polaków, którą zorganizowała kancelaria prezydenta RP. Ta przestrzeń, jak wszyscy wiemy, jest zaśmiecona architektonicznymi koszmarkami i nietrafionymi inwestycjami. A perspektywy nie są dużo lepsze. Jak mówi Wilczyński, mamy w Polsce tyle działek budowlanych, że można by na nich wybudować domy dla 70 milionów Polaków. W sytuacji, gdy kraj się wyludnia, ten budowlany obłęd, ta nadmierna wolność budowania bez zwracania uwagi na krajobraz, na możliwości uzbrojenia terenów i interes społeczny jest po prostu szkodliwa.

– Choć trzeba przyznać, że pewnie 80 procent Polaków jest z tej sytuacji zadowolonych – komentuje Wilczyński. – Nasz anarchizm, wrodzony indywidualizm sprawia, że jak sąsiad zbuduje dom, to naszego własnego domu nie projektujemy tak, by pasował do domu sąsiada, ale tak, by go po prostu przyćmił. Bo musimy pokazać, na co nas stać.

Z wojewodą rozmawialiśmy także o nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »