Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 12.03.2014 Ryszard Wilczyński o tym, że duża rodzina…
2014-03-12, 13:31 Autor: Radio Opole

12.03.2014 Ryszard Wilczyński o tym, że duża rodzina to nie patologia, a sukces, za to rozbuchana wyobraźnia architektoniczna sukcesem się zwykle nie kończy

- Żeby osiągnąć w Polsce dzietność na poziomie 2,1, czyli 210 dzieci na 100 kobiet, 30 procent pań musiałoby urodzić ponad troje dzieci – powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. – A dziś jest to raptem 6 procent – dodał. Dane takie podała Fundacja Republikańska na specjalnej debacie na temat polityki prorodzinnej, którą zorganizowała Najwyższa Izba Kontroli.

Ryszard Wilczyński, wojewoda opolskiNIK chciał zbadać, czy 56 miliardów złotych rocznie wydawanych na 48 różnych prorodzinnych z założenia świadczeń, jest inwestowanych z sensem. I tu – co uczestniczący w obradach Wilczyński otwarcie przyznaje – jest sporo wątpliwości.

- Kreowanie polityki prorodzinnej to zadanie nie tylko dla państwa, ale także dla samorządów wszystkich szczebli i całego społeczeństwa – przekonuje wojewoda. – Wielodzietność musi się kojarzyć z sukcesem, a nie z rodzinnymi problemami i patologią, jak często jest dziś. A i przyszli rodzice muszą czuć, że wielodzietność im się po prostu kalkuluje. To wymaga naprawdę bardzo wielu zmian.

Wilczyński mówi, że Polska przeżywa taki sam etap, na jakim Unia Europejska była jakiś czas temu: wzrost zamożności i dobrobytu paradoksalnie sprawił, że w rodzinach zaczęło się rodzić mniej dzieci. – Europa już się od tego dna odbiła – mówi wojewoda. – Być może Polska musi osiągnąć wyższy poziom zamożności, by ten trend odwrócił się i u nas.

Wilczyński pozytywnie ocenia takie inicjatywy, jak utworzony w poniedziałek Klaster Senioralny. – Przeszliśmy z poziomu diagnoz i kreowania wizji na poziom operacyjny, szukania konkretnych rozwiązań, uświadamiania wszystkim, że na tak zwanej srebrnej gospodarce po prostu można zarobić – mówi.

Z gościem Loży Radiowej rozmawialiśmy także o seminarium na temat przestrzeni życiowej Polaków, którą zorganizowała kancelaria prezydenta RP. Ta przestrzeń, jak wszyscy wiemy, jest zaśmiecona architektonicznymi koszmarkami i nietrafionymi inwestycjami. A perspektywy nie są dużo lepsze. Jak mówi Wilczyński, mamy w Polsce tyle działek budowlanych, że można by na nich wybudować domy dla 70 milionów Polaków. W sytuacji, gdy kraj się wyludnia, ten budowlany obłęd, ta nadmierna wolność budowania bez zwracania uwagi na krajobraz, na możliwości uzbrojenia terenów i interes społeczny jest po prostu szkodliwa.

– Choć trzeba przyznać, że pewnie 80 procent Polaków jest z tej sytuacji zadowolonych – komentuje Wilczyński. – Nasz anarchizm, wrodzony indywidualizm sprawia, że jak sąsiad zbuduje dom, to naszego własnego domu nie projektujemy tak, by pasował do domu sąsiada, ale tak, by go po prostu przyćmił. Bo musimy pokazać, na co nas stać.

Z wojewodą rozmawialiśmy także o nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »