Radio Opole » Agroradio

Aktualności

2017-09-18, 12:06

Informacje dla producentów zbóż, mleka i trzody. Będzie też o rynku piwa i coś dla działkowców

[https://pixabay.com/pl]
[https://pixabay.com/pl]
W audycji sporo informacji dla producentów zbóż, mleka i trzody. Powiemy o problemach rolników ze wschodu kraju związanych z ASF i rosnących cenach trzody chlewnej. W magazynie pytamy także do kiedy zwyżka cen się utrzyma. Odniesiemy się także do rynku piwa, który jak się okazuje daje prace 40 tysiącom rolników w naszym kraju. Nie zabraknie także informacji dla działkowiczów.więcej »
2017-09-11, 15:53

Jaki to był sezon dla rolników?

Dożynki Wojewódzkie 2017 [fot. Grzegorz Dzierugo]
Dożynki Wojewódzkie 2017 [fot. Grzegorz Dzierugo]
Tegoroczny sezon - to główny temat audycji, w której pytamy o zbiory, ceny i jakość zebranych zbóż. Pytamy również o przyszłość opolskiej wsi i rolnictwa...więcej »
2017-09-04, 09:51

Co o tegorocznych zbiorach mówią sadownicy, o tym m.in. w audycji

Co o tegorocznych zbiorach mówią sadownicy, o tym m.in. w audycji [https://pixabay.com/pl/]
Co o tegorocznych zbiorach mówią sadownicy, o tym m.in. w audycji [https://pixabay.com/pl/]
W audycji wracamy do tematu śniętych ryb w jeziorach otmuchowskim i nyskim, sprawdzamy czy młode osoby chcą się kształcić w zawodzie rolnika oraz jak tegoroczny sezon odbił się na zbiorach sadowników. W programie także rozmowa z producentem czereśni Piotrem Pospiszylem, którego zapytamy o opłacalność tej branży w naszym regionie. Nie zabraknie także porad dla działkowiczów.więcej »
2017-08-28, 11:16

O katastrofie ekologicznej w Otmuchowie

Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [fot. Dorota Kłonowska]
Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [fot. Dorota Kłonowska]
W programie powracamy do tematu katastrofy ekologicznej w Otmuchowie, gdzie rzeką płynęły ławice śniętych ryb z Jeziora Otmuchowskiego. Woda była zielona i zdaniem wędkarzy - ryby dusiły się z powodu sinic, które namnożyły się wskutek niskiego stanu wód w jeziorze.

W magazynie pytamy także o ceny owoców i przewidywane zbiory w tym sezonie.więcej »
2017-08-21, 17:08

O notowaniach na rynku zbóż i mleka, wpływie aury na plony i ataku zgnilca

[fot. Bogusław Kalisz]
[fot. Bogusław Kalisz]
Program rozpoczniemy od notowań na rynku zbóż i mleka w tym tygodniu. Powiemy także jak opady deszczu odbiją się na plonach roślin okopowych i jakie straty w rolnictwie w tym roku spowodowały warunki atmosferyczne. Natomiast pszczelarze z południa województwa informują o tym, że zgnilec amerykański atakuje ich pasieki. O tym też w audycji.więcej »
2017-08-14, 17:22

O hodowli trzody chlewnej, skażonych jajach i opłatach za wodę

Jaja kurze © (fot. sxc.hu)
Jaja kurze © (fot. sxc.hu)
Hodowla trzody chlewnej będzie możliwa tylko po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa. Jakich dokładnie? To wyjaśniamy w magazynie. W programie poświęconym tematyce rolniczej odniesiemy się także do informacji o skażonych jajach w Europie i zapytamy, czy po przyjęciu Prawa Wodnego rolnicy więcej zapłacą za wodę.więcej »
2017-08-07, 16:19

O cenach i jakości zbóż oraz wzroście cen mleka

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
W audycji z Herbertem Czają, prezesem Izby Rolniczej w Opolu rozmawiamy o cenach i jakości zbóż. W audycji odniesiemy się także do poziomu cen mleka. Za litr surowca rolnicy otrzymują średnio ponad złotówkę i 30 groszy. To prawie o jedną czwartą więcej niż rok temu. Czy ten wzrost się utrzyma? Będzie także o grzybiarzach.więcej »
2017-07-31, 11:37

Wpływ warunków atmosferycznych na tegoroczne zbiory

Żniwa na Opolszczyźnie
Żniwa na Opolszczyźnie
W audycji rozmowa o przedłużających się żniwach na Opolszczyźnie. Pytamy czy intensywne opady deszczu mogą wpłynąć negatywnie na jakość zbieranych plonów. Gościem programu jest prezes KRUS Lech Waloszczyk, który opowiada o zmianach w systemie emerytalnym. Poruszymy też temat uprawy soi.więcej »
2017-07-24, 09:54

O cenach rzepaku i tegorocznych zbiorach

Pole rzepaku © (fot. sxc.hu)
Pole rzepaku © (fot. sxc.hu)
W najnowszym magazynie Agroradio rozmawiamy o cenach rzepaku i zbiorach w tym roku, a także o drożejących cenach masła i rynku mleka. Co wpłynęło na to, że masło w ciągu roku podrożało o 70 procent?

W programie przybliżyliśmy również przepisy dotyczące przechowywania i przewozu paliw przez rolników.więcej »
2017-07-18, 11:01

O innowacjach w rolnictwie

Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zapowiedział plan zagospodarowania majątków po Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Nie zajmie się tym jednak państwo, jak w PRL, tylko rolnicy. W jaki sposób ma to zostać zrealizowane? O tym w magazynie.

W programie mówimy także o ustawie dotyczącej przewagi kontraktowej oraz o innowacjach w rolnictwie, czyli m.in. o wykorzystywaniu dronów.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »