Radio Opole » Agroradio » Aktualności

Aktualności

2017-08-14, 17:22

O hodowli trzody chlewnej, skażonych jajach i opłatach za wodę

Jaja kurze © (fot. sxc.hu)
Jaja kurze © (fot. sxc.hu)
Hodowla trzody chlewnej będzie możliwa tylko po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa. Jakich dokładnie? To wyjaśniamy w magazynie. W programie poświęconym tematyce rolniczej odniesiemy się także do informacji o skażonych jajach w Europie i zapytamy, czy po przyjęciu Prawa Wodnego rolnicy więcej zapłacą za wodę.więcej »
2017-08-07, 16:19

O cenach i jakości zbóż oraz wzroście cen mleka

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
W audycji z Herbertem Czają, prezesem Izby Rolniczej w Opolu rozmawiamy o cenach i jakości zbóż. W audycji odniesiemy się także do poziomu cen mleka. Za litr surowca rolnicy otrzymują średnio ponad złotówkę i 30 groszy. To prawie o jedną czwartą więcej niż rok temu. Czy ten wzrost się utrzyma? Będzie także o grzybiarzach.więcej »
2017-07-31, 11:37

Wpływ warunków atmosferycznych na tegoroczne zbiory

Żniwa na Opolszczyźnie
Żniwa na Opolszczyźnie
W audycji rozmowa o przedłużających się żniwach na Opolszczyźnie. Pytamy czy intensywne opady deszczu mogą wpłynąć negatywnie na jakość zbieranych plonów. Gościem programu jest prezes KRUS Lech Waloszczyk, który opowiada o zmianach w systemie emerytalnym. Poruszymy też temat uprawy soi.więcej »
2017-07-24, 09:54

O cenach rzepaku i tegorocznych zbiorach

Pole rzepaku © (fot. sxc.hu)
Pole rzepaku © (fot. sxc.hu)
W najnowszym magazynie Agroradio rozmawiamy o cenach rzepaku i zbiorach w tym roku, a także o drożejących cenach masła i rynku mleka. Co wpłynęło na to, że masło w ciągu roku podrożało o 70 procent?

W programie przybliżyliśmy również przepisy dotyczące przechowywania i przewozu paliw przez rolników.więcej »
2017-07-18, 11:01

O innowacjach w rolnictwie

Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Rolnik na polu [fot. Maciej Stępień]
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zapowiedział plan zagospodarowania majątków po Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Nie zajmie się tym jednak państwo, jak w PRL, tylko rolnicy. W jaki sposób ma to zostać zrealizowane? O tym w magazynie.

W programie mówimy także o ustawie dotyczącej przewagi kontraktowej oraz o innowacjach w rolnictwie, czyli m.in. o wykorzystywaniu dronów.więcej »
2017-07-11, 15:57

Jak rolnicy powinni przewozić i przechowywać paliwo oraz czy protest plantatorów buraka cukrowego przyniósł efekt

Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Jak rolnicy powinni przewozić i przechowywać paliwo - o to pytaliśmy w programie. W związku wejściem w życie nowych przepisów właścicieli gospodarstw, którzy prowadzą działalność gospodarczą czekają zmiany. Jakie? Wróciliśmy także do tematu związanego z uprawą buraka cukrowego. Wyjaśniamy, czy protest plantatorów z naszego regionu przyniósł oczekiwany efekt.więcej »
2017-07-03, 16:44

Jak ustrzec się przed salmonellą? To jeden z tematów audycji

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
O wycince drzew w opolskich lasach, bezpieczeństwie podczas prac polowych, o tym, jak ustrzec się przed salmonellą i czy Polska właściwie wydaje unijne dotacje przeznaczone dla młodych rolników - to główne tematy audycji. Powrócimy także do sprawy wirusa ASF, który nadal się rozprzestrzenia...więcej »
2017-06-26, 12:34

O skutkach wysokich temperatur dla upraw, problemie hodowców karpia i sprzedaży maszyn rolniczych w Polsce

[fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
[fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Jak ostatnie temperatury odbijają się na uprawach? To jeden z tematów programu. W magazynie odniesiemy się także do problemu, jaki mają hodowcy karpia. Właściciele tych gospodarstw nadal walczą w Sejmie o unijne rekompensaty wodno-środowiskowe, ponieważ obawiają się, że resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej chce przesunąć 400 mln złotych na sektor morski. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że ta sprawa nie został jeszcze przesądzona.

Wg ostatnich danych spada sprzedaż maszyn i ciągników w Polsce. Co jest tego przyczyną, to także wyjaśniamy w dzisiejszym programie.więcej »
2017-06-21, 12:32

Wystawcy z całej Europy na Opolagrze 2017

Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
407 wystawców z całej Europy prezentowało się na Opolagrze 2017, która odbyła się w Kamieniu Śląskim. Można było zobaczyć wiele nowoczesnych ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych. W tym roku w ramach imprezy zorganizowano też Europejskie Forum Mleczarskie. W spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele Francji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec.więcej »
2017-06-12, 10:49

O planowanych zbiorach rzepaku i tegorocznej wystawie Opolagra

Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Opolagra 2017 [fot. Witek Wośtak]
Jakie zbiory rzepaku szykują się w tym roku? Czy wiosenne niskie temperatury wpłyną negatywnie na zbiory tego lata? O tym m.in. dziś w audycji.

Kolejny temat będzie dotyczył wystawy maszyn i techniki rolniczej - Opolagra 2017. Ta impreza co roku przyciąga coraz więcej zwiedzających. W zeszłym roku do Kamienia Śląskiego przyjechało ponad 48 tys. osób. W tym udział weźmie 450 wystawców, którzy pokażą maszyny i urządzenia na powierzchni prawie 45 ha na terenie byłego lotniska.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »