Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-23, 15:50 Autor: PAP

Białoruś/ Wiasna: sprawa skazanego na śmierć Niemca jest pod wieloma względami unikalna

Sprawa obywatela Niemiec Rico Kriegera, który został skazany na śmierć na Białorusi, jest unikalna pod wieloma względami – ocenił w rozmowie z PAP Andrej Pałuda z organizacji Wiasna, koordynator kampanii, w ramach której od 2009 r. szczegółowo monitorowane jest stosowanie kary śmierci w tym kraju.

„O wyjątkowości tej sprawy decyduje narodowość skazanego – to, że jest on obywatelem obcego kraju - (a także) niepokojąco szybki proces, brak apelacji” – wymienił Pałuda, koordynator kampanii „Obrońcy praw człowieka przeciwko karze śmierci na Białorusi”. Aktywiści Wiasny, organizacji broniącej praw człowieka, od lat bezskutecznie walczą o wprowadzenie na Białorusi przynajmniej moratorium na wykonywanie wyroków śmierci.


Skazanie Kriegera to pierwszy wyrok wydany na podstawie artykułu kodeksu karnego o „akcie terroru”, odkąd w 2022 r. na Białorusi wprowadzono zmiany prawne umożliwiające szersze stosowanie najwyższego wymiaru kary.


„Widzimy, że wyrok śmierci zapadł za +akt terroru+, w którym nie było żadnych ofiar. To pokazuje, że praktycznie każdy wybuch zakwalifikowany jako akt terroru można wykorzystać do wymierzenia najwyższego wymiaru kary” – podkreślił Pałuda.


29-letni Krieger to były pracownik niemieckiego Czerwonego Krzyża. Na razie nie są znane dokładne okoliczności jego skazania. Według Wiasny został uznany za winnego „przeprowadzenia eksplozji w celu wpłynięcia na podejmowanie decyzji przez władze, zastraszenia ludności, destabilizacji porządku publicznego”.


W poniedziałek Wiasna, Międzynarodowa Organizacja na rzecz Praw Człowieka (FIDH) i inne organizacje zaapelowały do władz w Mińsku o wstrzymanie wykonania wyroku. „W świetle przypadków poważnego łamania praw człowieka na Białorusi, z których wiele można zakwalifikować jako zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym liczne i systematyczne (przypadki) łamania prawa do należytej procedury i sprawiedliwego procesu (…) stosowanie kary śmierci wywołuje szczególne zaniepokojenie” - podkreślono.


Jak dodał Pałuda w rozmowie z PAP, poważne zaniepokojenie wywołuje wiele aspektów tej sprawy i jest niemal pewne, że proces Kriegera nie spełniał wymagań sprawiedliwego.


„Proces odbywał się w ekspresowym tempie - w mniej niż miesiąc odbyło się 12 rozpraw. Przy tym wiadomo, że podsądny nie zna języka (białoruskiego ani rosyjskiego - PAP) i korzystał z tłumacza. Zadziwiające jest to, że po skazaniu obywatel Niemiec nie zaskarżył wyroku” – zaznaczył Pałuda. Jak powiedział, nie można wykluczyć, że „ktoś mógł (Kriegera) przekonywać, by sprawę przyspieszyć, argumentując, że umożliwi to szybsze złożenie wniosku o ułaskawienie (które trzeba skierować do Alaksandra Łukaszenki)”.


„Tego oczywiście nie wiemy i nie możemy wiedzieć. Wokół całej sprawy jest bardzo gęsta zasłona tajemnicy. To jest akurat absolutna norma w przypadku podobnych spraw i wyroków skazujących na najwyższy wymiar kary: nie ma praktycznie żadnych informacji” – dodał przedstawiciel Wiasny. Jak zaznaczył, mimo ogromnych starań i ścisłego monitoringu obrońcy praw człowieka nie są w stanie wskazać, ile egzekucji wykonano na Białorusi, odkąd jest ona niepodległym państwem.


Białoruskie władze nie informowały wcześniej ani o zatrzymaniu Kriegera, ani o wyroku śmierci, który miał zapaść 24 czerwca. Białoruskie MSZ potwierdziło, że Niemiec został skazany na najwyższy wymiar kary, już po opublikowaniu informacji o tym przez media niezależne. Pewnych informacji jest jednak bardzo mało, a od piątku, gdy sprawa wyszła na jaw, media niezależne próbują ustalić okoliczności skazania.


Krieger został oskarżony z sześciu artykułów kodeksu karnego dotyczących najemnictwa, terroryzmu, utworzenia formacji ekstremistycznej, uszkodzenia środka transportu lub trasy komunikacyjnej, a także działalności agenturalnej i nielegalnego działania z bronią.


Jego proces rozpoczął się w czerwcu i był częściowo utajniony. Odbyło się 12 rozpraw. Proces toczył się z udziałem tłumacza, bo oskarżony nie zna ani języka rosyjskiego (powszechnie używanego na Białorusi), ani białoruskiego. Adwokat Uładzimir Horbacz, który bronił Kriegera, nie specjalizuje się w prawie karnym - ustaliła Wiasna.


Niemieckie MSZ potwierdziło, że wie o sprawie i jest w kontakcie z białoruskim resortem dyplomacji, ale wydaje się, że władze w Berlinie starają się zachować ciszę wokół tej sprawy. W mediach białoruskich pojawiły się liczne spekulacje, np. że Krieger mógłby zostać wymieniony w ramach politycznego porozumienia.


Pałuda zalecił bardzo ostrożne traktowanie wszelkich spekulacji i doniesień. Jeśli prawdziwa jest informacja, że wyrok nie został zaskarżony, to Krieger nie ma już prawnej możliwości walki o jego zmianę. Jedyną możliwością jest wniosek o ułaskawienie, który może zostać odrzucony. Obrońcy praw człowieka nie wiedzą, czy Krieger wystąpił z takim wnioskiem.


Nie ma żadnych regulacji mówiących o konkretnych terminach wykonania wyroku śmierci. W białoruskim prawie jest zapis mówiący, że jest to możliwe po wyczerpaniu wszelkich możliwości zaskarżenia wyroku w prawie krajowym (co w przypadku Kriegera nie ma już zastosowania) oraz że egzekucję przeprowadza się, gdy upłynie „niezbędny okres przygotowań do wykonania wyroku”.


W praktyce, jak mówi Pałuda, w razie zaskarżenia wyroku oczekiwanie na decyzję sądu może trwać co najmniej rok. Znany jest przypadek dwóch skazanych, którzy nie odwołali się od wyroku – zostali straceni po upływie ok. 3,5 miesiąca od ogłoszenia wymiaru kary.(PAP)


rsp/ akl/ wus/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 21:10 USA/ Donald Trump spotka się w piątek z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump poinformował we wtorek, że spotka się w piątek z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w swojej rezydencji… » więcej 2024-07-23, godz. 20:50 Estonia/ Nowy premier Michal: mój rząd będzie wspierał Ukrainę aż do zwycięstwa nad Rosją Nowy premier Estonii Kirsten Michal, którego rząd został zaprzysiężony we wtorek, w rozmowie z agencją Reutersa zapowiedział, że jego gabinet będzie wspierał… » więcej 2024-07-23, godz. 20:50 Sejm/ MEN rekomenduje tworzenie oddziałów przygotowawczych dla uczniów z innego systemu Resort edukacji rekomenduje, by tworzyć oddział przygotowawczy, gdy do szkoły dołącza nowa grupa uczniów z obcego systemu, bo jest to forma edukacji przygotowująca… » więcej 2024-07-23, godz. 20:50 Piłkarska LM - Siemieniec: to dopiero pierwsza połowa, druga przed nami w Białymstoku Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa, ze strzelenia czterech bramek i że zagraliśmy na 'zero z tyłu' - mówił po zwycięstwie Jagiellonii 4:0 z litewskim FK… » więcej 2024-07-23, godz. 20:40 USA/ Biden uzyskał negatywny wynik testu na Covid-19 Prezydent USA Joe Biden uzyskał negatywny wynik testu na obecność Covid-19, a objawy choroby ustąpiły - poinformował we wtorek lekarz Białego Domu Kevin… » więcej 2024-07-23, godz. 20:40 Hiszpania/ Rząd wesprze pocztę państwową kwotą blisko 4 mld euro Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza wesprze bliską bankructwa pocztę państwową, spółkę Correos, kwotą prawie 4 mld euro, przekazały we wtorek związki zawodowe… » więcej 2024-07-23, godz. 20:40 Paryż - w wiosce olimpijskiej otwarto żłobek Sportowcy-rodzice po raz pierwszy mają dostęp do żłobka w wiosce olimpijskiej, który nie zapewnia opieki nad dziećmi, ale oferuje przestrzeń do spędzania… » więcej 2024-07-23, godz. 20:30 Sejm przerwał obrady Sejm we wtorek po godz. 20.20 przerwał obrady. Wznowi je w środę o godz. 9. » więcej 2024-07-23, godz. 20:20 Niemcy/ Baerbock o unijnym bojkocie spotkania w Budapeszcie: czasy są zbyt poważne na gierki Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił, że z powodu postawy Węgier wobec wojny w Ukrainie kolejne spotkanie szefów MSZ nie odbędzie się w Budapeszcie… » więcej 2024-07-23, godz. 20:10 Sondaż Ipsos i Reutera: Kamala Harris ma dwupunktową przewagę nad Donaldem Trumpem Według sondażu przeprowadzonego w poniedziałek i wtorek przez Ipsos i agencję Reuters Kamala Harris uzyskała dwupunktową przewagę nad Donaldem Trumpem w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »