Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-07, 13:10 Autor: PAP

Wimbledon - tradycja i porządek, czyli proszę nie biegać

Kibice tenisa na wimbledoński kompleks kortów wpuszczani są godzinę przed rozpoczęciem pierwszego meczu. "W interesie własnym i dla bezpieczeństwa innych proszę nie biegać" - dobiega z głośników na pięć minut przed otwarciem bram, choć wszyscy grzecznie stoją w kolejkach i nie ma mowy o bałaganie.

Pierwsi kibice pod bramy przychodzą około godzinę przed ich otwarciem. Najbliżej mają mieszkańcy wimbledońskiego parku, którego część przeznaczana jest na pole namiotowe.


Nad porządkiem w kolejkach czuwają elegancko ubrani stewardzi. Zagadują oczekujące osoby, pytając czyj mecz ich najbardziej interesuje i w razie potrzeby tłumaczą, gdzie położony jest kort, na którym będzie on rozgrywany.


Wszystko wskazuje na to, że frekwencja w czwartkowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wyniesie nieco poniżej 60 proc. i będzie drugą najniższą przez ostatnie 100 lat. Organizatorzy Wimbledonu, mimo kiepskiej pogody, na liczbę kibiców nie mogą narzekać. W ubiegłym roku w trakcie całego turnieju było ich ponad pół miliona.


Wimbledonem, którego pierwsza edycja odbyła się w 1877 roku, tradycyjnie żyje cała lokalna społeczność. Jak choinkowymi ozdobami na święta Bożego Narodzenia, tak teraz tenisowymi elementami ozdobione są witryny sklepów, restauracji, a nawet punktów usługowych, jak psi fryzjer.


Tradycja, elegancja i etykieta to elementy nierozłącznie związane z tym turniejem. Dziennikarzom zasiadającym na trybunie prasowej nie wolno dopingować zawodników, ani nawet oklaskiwać.


Barwami Wimbledonu są ciemna zieleń i fiolet. Zawodnicy jednak muszą być ubrani na biało. Biel jako dominujący kolor stroju wprowadzono w 1963 roku, a od 1995 w regulaminie znajduje się zapis, że uniform ma być prawie cały biały.


Po pierwszym meczu w tym roku pytań nie uniknął Novak Djokovic, na którego operowanym w czerwcu kolanie znajduje się stabilizator w kolorze... szarym.


"Wiem, że nie jest idealny, ale wierzcie mi, próbowaliśmy zdobyć biały. Lubię grać na biało i lubię przestrzegać zasad. Dowiadywaliśmy się, czy mogę zagrać w takim i dostałem zgodę" - tłumaczył Serb.


Białe stroje wiążą się też z ograniczeniem do minimum ekspozycji sponsorów. W tej kwestii organizatorzy restrykcyjni są również wobec... siebie. Na terenie kompleksu próżno szukać reklamowych banerów, ale firmy i tak są skłonne płacić fortunę, aby zostać oficjalnym partnerem. Slazenger dostarcza piłki od 1902 roku, co jest najdłużej trwającą umową sponsorską w historii sportu.


Sławy z innych dziedzin podziwiają tenisistów od meczów pierwszej rundy, a kiedy w liczącej 80 miejsc Loży Królewskiej pojawi się Król, Królowa lub następca tronu zawodnicy mają obowiązek się pokłonić. Królowa Elżbieta II swoją obecnością zaszczyciła cztery razy - w 1957, 1962, 1977 i 2010 roku.


"Zostaliśmy przed meczem poinstruowani. Zapewne po to, aby nie zrobić czegoś głupiego. Poproszono nas o pokłonienie się, co oczywiście nie było problemem" - przyznał w 2012 roku Roger Federer, którego mecz z Fabio Fogninim z Loży oglądał obecny król Karol III.


To wszystko sprawia, że Wimbledon jest nie tylko najstarszym turniejem tenisowym, ale przede wszystkim najbardziej prestiżowym, choć rywalizacja na kortach trawiastych w kalendarzu została ograniczona do nieco ponad miesiąca w roku.


"Tylko aktor na Broadwayu, śpiewak w La Scali i tancerz w Teatrze Bolszoj rozumieją, co czuje tenisista na Wimbledonie" - napisał w swoich wspomnieniach czterokrotny triumfator Australijczyk Rod Laver.


Z Londynu - Wojciech Kruk-Pielesiak (PAP)


wkp/ pp/


Kraj i świat

2024-07-30, godz. 16:40 Paryż/siatkówka - Fedusio: dziewczyny stać na medal „Życzę dziewczynom medalu. Myślę, że je na to stać i sądzę, że one same też w to wierzą. Oby zatem go zdobyły”- powiedziała Monika Fedusio, przyjmująca… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 UE/ Weszły w życie przepisy eliminujące rtęć m.in. z plomb W większości państw członkowskich UE od 1 stycznia 2025 roku zakazane zostanie stosowanie i eksport plomb z rtęcią. Najpóźniej do 2027 roku kraje Unii… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 W Kancelarii Prezydenta spotkanie ws. sytuacji pracowników spółki PKP Cargo Kancelaria Prezydenta poinformowała, że minister Piotr Ćwik rozmawiał we wtorek ze związkowcami o sytuacji pracowników PKP Cargo i działaniach zarządu… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Reuters: Ukraina gotowa do rozwiązania kwestii tranzytu ropy naftowej ze Słowacją Ukraina gwarantuje tranzyt ropy naftowej firmom, które nie podlegają sankcjom, i jest gotowa rozwiązać kwestie tranzytu ze Słowacją zgodnie z umową stowarzyszeniową… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Śląskie/ Utrudnienia po śmiertelnym wypadku na A4 mogą potrwać jeszcze kilka godzin (aktl.) Jeszcze kilka godzin mogą potrwać utrudnienia na autostradzie A4 na wysokości Gliwic, gdzie we wtorek wczesnym popołudniem doszło do wypadku, w którym zginęła… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Wojtala przywrócony w prawach członka zarządu PZPN Były obrońca reprezentacji kraju Paweł Wojtala, obecnie prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, został przywrócony w prawach członka zarządu PZPN… » więcej 2024-07-30, godz. 16:40 Shanghai Electric przyspiesza rozwój łańcucha produkcji energii z wodoru z myślą o szerszym wykorzystaniu czystej… Shanghai Electric skupia się na integracji rozwiązań wiatrowych, solarnych, magazynowych i wodorowych w ramach kluczowej strategii rozwoju zastosowania czystej… » więcej 2024-07-30, godz. 16:30 Słowenia/ Rekordowa liczba bocianów i bocianich piskląt W Słowenii kolejny rok z rzędu przybyło bocianów. Rekordowa jest też liczba piskląt, które tego lata opuściły gniazda. Ornitolodzy uważają, że przyczyną… » więcej 2024-07-30, godz. 16:20 Watykan/ Papież: dziś polityka nie cieszy się dobrą sławą Papież Franciszek wezwał wierzących do modlitwy za przywódców politycznych. W nagraniu opublikowanym w Watykanie papież powiedział: 'Dziś polityka nie… » więcej 2024-07-30, godz. 16:20 NCN przyznało 31 mln zł w ramach konkursu Sonatina 8 35 młodych naukowczyń i naukowców zrealizuje projekty badawcze dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursu Sonatina 8. Granty o… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »