Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-01, 19:10 Autor: PAP

Kazachstan/ Władze: poziom wody w Morzu Kaspijskim wzrósł o 119 cm

Od początku roku poziom wody w Morzu Kaspijskim podniósł się o 119 cm. Jest to spowodowane głównie wodami powodziowymi, które zasiliły zbiornik - poinformowało w poniedziałek kazachstańskie Ministerstwo Zasobów Wodnych i Irygacji.

Jedynie z rzeki Ural w kwietniu i maju wpłynęło do Morza Kaspijskiego 7,4 mld m sześć. wody. Państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarką wodną "Kazwodchoz" podało ponadto, że dodatkowe 350 mln m sześć. wody wpłynęło do zbiornika kanałami - zarówno istniejącymi wcześniej, jak też jednym wybudowanym naprędce w tym roku.


Wiceminister zasobów wodnych Nurlan Aldamżarow poinformował też, że znacznie zasilone zostały inne wielkie zbiorniki wodne Kazachstanu. Do jeziora Bałchasz trafiło 3,3 mld sześc. wody, a do Północnoaralskiego - 1,1 mld. To ostatnie jest jednym z dwóch największych zbiorników wodnych - pozostałości po wysychającym od lat 60. XX w. Jeziorze Aralskim, którego objętość na skutek nieudanych eksperymentów sowieckich naukowców związanych z zawracaniem biegu rzek zmniejszyła się o 90 proc.


Kilka miliardów metrów sześciennych wody trafiło do sztucznych zbiorników retencyjnych, delt rzek i na tereny łąk zalewowych.


Kazachstan nie uporał się jeszcze ze skutkami największej od 80 lat powodzi, która trapiła kraj przez ponad dwa miesiące, a już - mimo że zbiorniki są pełne - zmaga się z suszą i niedostatkiem wody niezbędnej w rolnictwie. Musi ją sprowadzać z sąsiednich państw - głównie Uzbekistanu i Kirgistanu.


Sytuacja dotycząca zasobów wodnych w całej Azji Środkowej jest dramatyczna. W regionie mają one głównie charakter transgraniczny. Znaczna część wody spływa z gór Kirgistanu, Tadżykistanu i Afganistanu, a następnie przepływa przez dwie największe rzeki regionu - Syr-darię i Amu-darię. Ta pierwsza wpływa do coraz bardziej wysychającego Jeziora Aralskiego, druga wpływała do niego jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia, lecz obecnie kończy swój bieg w kanałach nawadniających pola Uzbekistanu. Kanały te jednak nie są zaawansowane technologicznie, przez co większość wody dosłownie wsiąka w grunt.


Woda odgrywa kluczową rolę w gospodarkach pięciu postsowieckich krajów Azji Środkowej. Ze względu na geograficzne ukształtowanie (góry) energia pochodząca z wody to większość zasobów energetycznych Kirgistanu i Tadżykistanu. Jest także ich głównym towarem eksportowym. W krajach położonych w dolnym biegu rzek, Uzbekistanie i Turkmenistanie, woda spływająca z gór Tadżykistanu i Kirgistanu służy jako źródło nawadniania pól bawełny. Uzbekistan i Turkmenistan są bardzo uzależnione od wody pochodzącej z krajów sąsiednich, co często prowadzi do konfliktów.


Najbardziej spektakularnym przejawem nieporozumień było grożenie Tadżykistanowi wojną przez pierwszego, zmarłego w 2016 roku prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, który nie zgadzał się na budowę elektrowni wodnej na rzece Wachsz. Elektrownię otwarto w 2018 roku, sytuacja między obu państwami nieco się poprawiła.


Przyszłość regionu jednak nie rysuje się w różowych barwach. Według Banku Światowego obecna populacja pięciu krajów regionu Azji Środkowej przekracza 78 mln. Do 2050 r. według prognoz liczba ta ma wzrosnąć do 90-100 mln, co spowoduje ogromny deficyt wody. Już do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę służącą do nawadniania pól może wzrosnąć o 30 proc.


Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) stwierdziła, że kraje Azji Środkowej znajdują się w pierwszej dziesiątce liderów zużycia wody na świecie. Rolnictwo w krajach Azji Środkowej zużywa prawie trzy razy więcej wody na jednostkę produkcji niż w krajach rozwiniętych.


Z Astany Sebastian Markiewicz (PAP)


sm/ kar/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 15:10 Raport: 72 proc. firm w Polsce odczuwa niedobór specjalistów od SAP 72 proc. firm w Polsce wciąż odczuwa niedobór konsultantów i deweloperów specjalizujących się w systemie SAP (system IT dla firm) wynika z raportu Awareson… » więcej 2024-07-23, godz. 15:10 Szefowa MRPiPS: rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej (krótka) Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała we wtorek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianow… » więcej 2024-07-23, godz. 15:10 Paprocka o wniosku szefa MSZ ws. Magierowskiego: Sikorski nawołuje do rozwiązania problemu, który sam wykreował Szef MSZ nawołuje prezydenta Andrzeja Dudę do rozwiązania problemu, który sam wykreował - tak szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka odniosła… » więcej 2024-07-23, godz. 15:10 Warszawa/NBP wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie upamiętniające Traugutta Złote i srebrne monety o nominale 200 oraz 10 zł upamiętniające ostatniego przywódcę Powstania Styczniowego, Romualda Traugutta, wprowadził do obiegu we… » więcej 2024-07-23, godz. 15:10 Prok. Nowak: Prokuratura nie zamierza obecnie zwracać się do ZPRE o uchylenie immunitetu Romanowskiemu (krótka2) Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował, że prokuratura nie zamierza obecnie zwracać się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o… » więcej 2024-07-23, godz. 15:10 Paryż - prezydent RP i marszałek Senatu wsparli zbiórkę piłek dla dzieci Prezydent RP Andrzej Duda i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wsparli zbiórkę piłek do siatkówki, którą zorganizowali luteranie ze Szczyrku… » więcej 2024-07-23, godz. 15:10 Senat/ Wyrobiec: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami (krótka) Organem wyznaczonym do prowadzenia spraw związanych z ustaleniem wynagrodzenia dla wydawców za korzystanie z publikacji prasowych online przez platformy cyfrowe… » więcej 2024-07-23, godz. 15:10 Mazowieckie/ W części Płocka w nocy ze środy na czwartek możliwe przerwy w dostawie wody Z uwagi na konieczne prace serwisowe w jednej ze stacji uzdatniania wody, w nocy ze środy na czwartek w części Płocka położonej na prawym brzegu Wisły mogą… » więcej 2024-07-23, godz. 15:10 Brendan Fraser jako Dwight D. Eisenhower w filmie „Pressure” Powiększyła się obsada produkowanego przez studia Working Title i Studiocanal filmu „Pressure” („Presja”), poświęconego lądowaniu aliantów w Normandii… » więcej 2024-07-23, godz. 15:00 Snoop Dogg będzie niósł ogień olimpijski przed ceremonią otwarcia igrzysk w Paryżu Słynny raper będzie niósł ogień olimpijski przed piątkową ceremonią otwarcia igrzysk w Paryżu. 52-letni Snoop Dogg przejdzie z pochodnią ulicami Saint-Denis… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »