Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 17:40 Autor: PAP

Senat odrzucił sprawozdanie KRRiT i informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r. (opis)

Senat odrzucił w środę sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 roku oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 roku.

Za odrzuceniem sprawozdania KRRiT z działalności w 2023 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 r. głosowało 53 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymał się jeden senator.


Za odrzuceniem informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r. opowiedziało się 54 senatorów, przeciw było 29, od głosu wstrzymał się jeden senator.


Podczas wcześniejszej dyskusji w ramach drugiego czytania rozpatrywanych łącznie obu punktów głos zabrał przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. "W 2023 r. głównym problemem mediów publicznych był bezprecedensowy kryzys prawny, który nastąpił po decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego o rozwiązaniu mediów publicznych i próba ich likwidacji" - powiedział.


W przypadku mediów komercyjnych w 2023 r. według KRRiT problemem była także dominacja dużych nadawców. "Wzrost dominacji głównych mediów komercyjnych na rynku reklamy był wynikiem spadku dochodów mediów publicznych na skutek działań rządu" - mówił Świrski.


Szef KRRiT podkreślił, że poważnym problemem w 2023 r. był także brak wsparcia dla nowych nadawców, szczególnie tych o nieugruntowanej jeszcze pozycji rynkowej, a ponadto wysokie koszty związane z konwersją sygnału i brak wsparcia finansowego dla nowych nadawców, co stanowiło poważną barierę ekonomiczną dla mediów komercyjnych. Problemem była też, jego zdaniem, kwestia braku wsparcia dla lokalnych telewizji.


Świrski powiedział, że w 2023 r. Rada wydała łącznie 29 752 decyzje administracyjne, w tym ok. 29 tys. decyzji abonamentowych, 162 decyzji koncesyjnych i nałożyła 69 kar finansowych na nadawców. Łączna kwota kar nałożonych przez przewodniczącego KRRiT w 2023 r. to 2 075 800 zł.


Przewodniczący Rady wskazał też na zagrożenia polskich mediów dezinformacją płynącą głównie ze strony Rosji.


Według Świrskiego Rada podjęła "działania mające na celu zwalczanie dezinformacji, w tym organizację międzynarodowej konferencji, prowadzenie kampanii edukacyjnych, przygotowywanie analiz i raportów oraz podjęcie współpracy z międzynarodowymi organami".


Senator Krzysztof Kwiatkowski w trakcie dyskusji przypomniał, że w 2020 r. na światowym indeksie wolności prasy Polska zajmowała 66 miejsce, za Papuą Nową Gwineą i Czarnogórą. Wytknął również brak wypłat z abonamentu dla mediów publicznych oraz decyzje nakładające kary na media.


Jacek Trela (Trzecia Droga) dodał, że wystąpienie przewodniczącego KRRiT potwierdziło, że "nie wykazuje on szacunku wobec prawa, a czasami to prawo łamie". "Dziś przyszedł tutaj z obowiązkiem złożenia sprawozdania, a nie w celu deklaracji politycznych jak to próbował zrobić" - zaznaczył.


W dyskusji uczestniczył też szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar, który przytoczył sprawozdanie OBWE z przeprowadzenia w Polsce wyborów parlamentarnych 15 października 2023 r. "Przytoczę fragment tego raportu: +KRRiT (...) zdecydowała się nie prowadzić własnego monitoringu mediów, choć Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się z formalnym wnioskiem w tej sprawie i działania podejmowała jedynie w reakcji na otrzymane skargi, w sumie rozpatrując 44 skargi, w 40 dotyczące nadawcy publicznego" - wskazał.


"KRRiT odbyła cztery niejawne posiedzenia podczas trwania kampanii, aby omówić przydział częstotliwości i kwestie związane z koncesjami. Ogólnie rzecz biorąc organowi temu nie udało się ograniczyć ewidentnie wybiórczego i stronniczego przekazu mediów publicznych, mimo konstytucyjnego obowiązku, aby stać na straży porządku publicznego" - mówił Bodnar.


Przewodniczący KRRiT, odnosząc się do kwestii nieprzekazywania do spółek mediów publicznych abonamentu radiowo-telewizyjnego powiedział, że "transze abonamentu są przekazywane zgodnie z harmonogramem ustalonym przez KRRiT".


"Przewodniczący wykonuje uchwałę KRRiT, bo tak jest zobowiązany prawem. Uchwała ta, podjęta w kwietniu mówi o tym, że z powodu zasadniczych wątpliwości prawomocności powołania likwidatorów, ponieważ toczą się sprawy w tej materii przed sądami w I albo w II instancji, te osoby, które zostały powołane przez ministra kultury na likwidatorów nie mają prawomocnego powołania, z wyjątkiem dwóch spółek - Radio dla Ciebie i Radio Poznań" - powiedział Świrski.


Dodał, że "transze abonamentu są przekazywane do sądu okręgowego w ramach depozytu sądowego, bo tylko sąd może rozpatrzyć, czy osoba zgłaszająca się po transze abonamentu ma umocowanie do tego, żeby ten abonament odebrać". Jak mówił, "nie ma żadnej przeszkody, żeby likwidator zgłosił się do sądu po te pieniądze, przedstawiając w jednej ręce swój dokument powołania, a drugi dokument wpisu do KRS-u jego osoby".


Świrski skomentował też sprawę możliwego postawienia go przed Trybunałem Stanu. "Co z tego, że mnie postawicie przed Trybunałem Stanu za ochronę wolności mediów w Polsce i przeciwstawianie się łamaniu prawa przez ten rząd. Najwyżej nie będę pełnił żadnych funkcji publicznych, ale moim obowiązkiem jako polskiego patrioty jest przeciwstawianie się tej nawale totalitaryzmu, która na Polskę spadła, z waszego także przyzwolenia i tutaj obecnego ministra Bodnara" - powiedział przewodniczący KRRiT.


Do jego wypowiedzi odniósł się wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński (KO) mówiąc: "Panie przewodniczący to nie jest właściwa formuła, której pan pozwolił sobie użyć". "Nie ma tutaj żadnego śladu totalitaryzmu, jesteśmy w pluralistycznej sali Wysokiej Izby" - zaakcentował Grupiński. (PAP)


autorzy: Maciej Replewicz, Tomasz Szczerbicki, Katarzyna Krzykowska, Anna Kondek-Dyoniziak


mr/ szt/ ksi/ akn/ aszw/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 13:10 Do 15 lipca trwa nabór z kolejnego strumienia środków z KPO Do15 lipca potrwa nabór z kolejnego strumienia środków z KPO na tzw. projekty miękkie. Na granty MKiDN przeznaczy ok. 112 mln zł, w tym na stypendia do końca… » więcej 2024-07-01, godz. 13:10 Brzezinski w Jasionce: nadchodzi najbardziej ambitny szczyt NATO od zakończenia zimnej wojny (krótka2) Odbywający się w dniach 9-11 lipca w Waszyngtonie szczyt NATO będzie najbardziej ambitnym szczytem od zakończenia zimnej wojny. Sojusz przedstawi najsolidniejsze… » więcej 2024-07-01, godz. 13:10 Bułgaria/ Prezydent Radew powierzył partii GERB misję utworzenia rządu Prezydent Bułgarii Rumen Radew powierzył w poniedziałek rano liderowi centroprawicowej partii GERB Bojko Borisowowi misję utworzenia rządu mniejszościowego… » więcej 2024-07-01, godz. 13:10 Sroka: prześlemy do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wosia i Pawlaka (opis) Szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka poinformowała, że zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Michała Wosia i Mikołaja… » więcej 2024-07-01, godz. 13:10 W. Brytania/ Eksperci: Partia Pracy po objęciu władzy nie unieważni brexitu Większość posłów i zwolenników Partii Pracy była przeciwna brexitowi, jednak w kampanii przed czwartkowymi wyborami do Izby Gmin laburzyści unikali tego… » więcej 2024-07-01, godz. 13:00 Pomorskie/ Po wypadku zablokowana jest autostrada A1 w kierunku Gdańska Zablokowana jest autostrada A1 w kierunku Gdańska. Na wysokości Borkowa w powiecie tczewskim w poniedziałek po południu doszło do zderzenia dwóch samochodów… » więcej 2024-07-01, godz. 13:00 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum 'Dom Szewca' w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-01, godz. 13:00 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-01, godz. 13:00 IMGW: od początku tygodnia ochłodzenie; w weekend upały mogą powrócić Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie pogody na ten tydzień zapowiadają ochłodzenie. Temperatury będą wahać się w okolicy 20… » więcej 2024-07-01, godz. 13:00 Lubelskie/ Tysiąc złotych dodatku dla ok. 10 tys. pracowników socjalnych Ok. 10 tys. pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi w regionie otrzyma od 1 lipca tysiąc złotych brutto dodatku motywacyjnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »