Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 07:10 Autor: PAP

Chiny/ Prezydent Duda: bez pokoju możemy zapomnieć o rozwoju gospodarczym

Kluczem do sukcesu naszych pokoleń jest pokój; jeżeli nie ma pokoju, to możemy zapomnieć o rozwoju gospodarczym - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia na uniwersytecie w Szanghaju.

Duda, podczas spotkania ze studentami Uniwersytetu Fudan w Szanghaju, mówił o transformacji i rozwoju Polski w ostatnich dziesięcioleciach. Jego zdaniem nasz kraj prawdopodobnie obecnie przeżywa okres największej prosperity w swojej historii.


Porównał też krzywe wzrostu gospodarczego Polski i Chin w ciągu ostatnich 30-40 lat, które - jak podkreślił - są niemal identyczne. "Gdy patrzę na Polskę i Chiny, widzę nie tylko te same trendy rozwojowe jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze, infrastrukturalne. Ale widzę także ten sam dynamizm społeczny, żądzę sukcesu i świadomość, że rzeczy niemożliwych nie ma" - zauważył prezydent.


"Kluczem do sukcesu naszych pokoleń jest jedno słowo: pokój. Inni powiedzą: spokój do tego, by móc się rozwijać i budować. Jeżeli nie ma pokoju, spokoju i równowagi, to trudno myśleć o rozwoju gospodarczym, a wasze i moje marzenia staną się wyłącznie iluzjami, dywagacjami akademickimi" - mówił Duda do studentów. Zaznaczył, że pokój to nie tylko brak wojen, ale również brak dążenia do nich; to integralność terytorialna wszystkich państw świata i święta zasada nienaruszalności granic.


Jak przekonywał, stabilność granic w Europie po 1945 roku stała się źródłem jej rozwoju i dobrobytu.


"Po 1945 roku przez lata wypracowaliśmy system, w którym wojna między państwami Europy po prostu nie ma sensu. Wiadomo było, że nie przyniesie ona żadnego rozwiązania; nie spowoduje niczego poza cierpieniem, zapaścią gospodarczą, ucieczką inwestorów i kapitału, emigracją młodych i zdolnych specjalistów, a koniec końców dysfunkcją cywilizacyjną państwa-agresora. Bezsens wojny wynika z tego, że dziś w świecie jest niewiele uciskanych narodów. Zasadnicza większość nowoczesnych ludów ma swoje państwa. Nic nie zagraża ich językom, ich tożsamości i stylowi życia" - podkreślił Duda.


Jak przyznał, Chiny są dla niego pewnym punktem odniesienia. "Gdy patrzę na mapę dzisiejszych Chin i mapę imperium Qing, widzę różnice i widzę terytoria utracone, choćby wskutek działań sąsiadów czy też secesji po rewolucji Xinhai. Co zatem powoduje, że dzisiejsze Chiny, bądź co bądź wielka światowa potęga i mocarstwo nuklearne, nie żyją rewanżem, nie kwestionują niepodległości mniejszych sąsiadów i uznają swoje granice, nawet te, które - być może - ktoś by ocenił jako niekorzystne? Myślę, że jest to kwestia odpowiedzialności i pełnej świadomości, że rolą państwa nie jest budowanie mitów, lecz zapewnienie godnego życia jego mieszkańcom. Chiny doskonale o tym wiedzą. Wiedzą także, że rolą światowego mocarstwa nie jest wygrażanie innym, lecz przyczynianie się do stabilności i rozwoju całego świata" - oświadczył prezydent.


"Jeżeli chcemy zachowywać się jak odpowiedzialne państwa, to naszym wyzwaniem nie jest poruszanie się w klatce narodowego egoizmu, tylko przyczynianie się do budowy sprawiedliwego świata. Bo tylko w takim sprawiedliwym świecie istnieje to, o czym mówiłem: brak wojen i wzajemnych pretensji terytorialnych. A sprawiedliwość między narodami to wyzbycie się eksploatacyjnego podejścia" - dodał.


Prezydent ocenił też, że obowiązkiem bogatych społeczeństw jest dbałość o tych, którzy znajdują się na ścieżce rozwoju. Jak przekonywał, odpowiedzialność musi opierać się na uznaniu równości narodów świata, a nie na mentorskim podejściu do państw Globalnego Południa; musi również uwzględniać ich słuszne interesy gospodarcze. "My, bogata Północ, musimy mieć to zawsze w pamięci. Nie ma pokoju bez globalnej sprawiedliwości i nie ma pokoju bez odrzucenia przez wszystkie państwa prymitywnego kultu podboju" - dodał.


Prezydent Andrzej Duda przebywa w Chinach z kilkudniową wizytą, np. w poniedziałek spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.


Z Szanghaju Aleksandra Rebelińska (PAP)


reb/ szm/ amac/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 06:50 DGP: Moda pozbawia leku cukrzyka Zdobycie ozempicu graniczy z cudem. To nie tylko winduje cenę jego nierefundowanej wersji do prawie 5 tys. zł. Stanowi też zachętę dla fałszerzy - podaje… » więcej 2024-07-01, godz. 06:50 Zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych 1 lipca wejdzie w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne… » więcej 2024-07-01, godz. 06:50 Prezes Krajowej Rady Notarialnej w "Rz": notariusze są gotowi do odciążenia sądów Notariusze mogą odegrać istotną rolę w odciążaniu wymiaru sprawiedliwości. Powierzenie nam niespornych spraw, dotychczas rozpatrywanych przez sądy, może… » więcej 2024-07-01, godz. 06:50 Od 1 lipca zarządzanie projektem CPK przechodzi do Ministerstwa Infrastruktury W związku z nowelizacją tzw. ustawy o działach administracji rządowej, dotychczasowe kompetencje ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego w zakresie… » więcej 2024-07-01, godz. 06:40 Neneman: ustawa o wymianie informacji podatkowej wywołała ruch, zwłaszcza u wynajmujących mieszkania Nadchodzący moment wejścia w życie przepisów nakazujących platformom elektronicznym raportować o transakcjach sprzedawców, wywołał pewien ruch, zwłaszcza… » więcej 2024-07-01, godz. 06:20 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków - opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 06:20 W poniedziałek ruszył nabór wniosków o wyprawkę szkolną Dobry Start Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną dla dzieci. Dodatek w wysokości 300 zł przysługuje… » więcej 2024-07-01, godz. 06:20 USA/ Podwyższenie stanu gotowości w bazach wojskowych USA na terenie Europy W niektórych amerykańskich bazach wojskowych w Europie podniesiono w ciągu weekendu stan gotowości do drugiego najwyższego poziomu. Wynika to z obawy o możliwość… » więcej 2024-07-01, godz. 06:20 Biotechnolog: rośliny NGT nie mają potencjału, by wymknąć się z upraw Z powodu braku szczegółowych regulacji na terenie UE nie można korzystać z potencjału Nowych Technik Genomowych (NGT) do uzyskania ulepszonych odmian roślin… » więcej 2024-07-01, godz. 06:20 Od 1 lipca br. więcej pieniędzy na Fundusz Cyberbezpieczeństwa Od poniedziałku w życie wchodzą przepisy, które m.in. zwiększą finansowanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, Fundusz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »