Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-21, 23:40 Autor: PAP

Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

Kanadyjskie firmy będą musiały przedstawiać dowody, że deklarowane przez nich działania na rzecz środowiska nie są pozorowane, a rząd będzie musiał przeciwdziałać gorszemu traktowaniu uboższych społeczności przez przemysł. W Kanadzie weszły w życie dwie ustawy, których celem jest zwiększenie odpowiedzialności przemysłu i rządu federalnego za zanieczyszczanie środowiska.

Pierwsza z nich nakłada na firmy twierdzące, iż działają na rzecz środowiska, obowiązek podawania faktów, by udowodnić, że ich informacje nie są tzw. greenwashingiem, czyli opowieściami bez pokrycia. Druga z nich to ustawa o "krajowej strategii oceny, zapobiegania i przeciwdziałania rasizmowi środowiskowemu oraz promująca sprawiedliwość w ochronie środowiska".


Pierwsza z ustaw, która jest zbiorem nowelizacji wielu innych ustaw, od prawa podatkowego do ustawy o konkurencji, zawiera przepisy, które wymuszają na firmach przedstawiających swoje osiągnięcia w ochronie środowiska, by przekazywały fakty. Za podawanie nieprawdziwych informacji przewidziane są kary finansowe. Cytowany w mediach premier Justin Trudeau mówił jeszcze w czwartek o tym, jak ważna dla demokracji jest swoboda przedstawiania opinii i kształtowania opinii na podstawie "rzeczywistości i faktów".


Organizacje ekologiczne takie jak Ecojustice i Equiterre we wspólnym komunikacie wyraziły zadowolenie z ustawy, której celem jest "wprowadzenie surowszych zasad dla firm, które podnoszą swoje działania na rzecz środowiska" i podkreśliły, że "greenwashing jest systemowym problemem w Kanadzie".


Przeciw ustawie protestował przemysł naftowo-gazowy, a także rząd Alberty, gdzie działa wiele firm tego sektora. Premier Alberty Danielle Smith napisała na platformie X (d. Twitter), że to "drakońska legislacja", a rząd prowincji Alberta rozważa kroki prawne, w tym podważenie konstytucyjności ustawy w sądzie.


Jednak rząd Alberty zakończył tydzień temu działanie swojego funkcjonującego od 2019 r. Canadian Energy Centre Ltd., określanego potocznie jako "energetyczny sztab wojenny" (energy war room), który miał m.in. przeciwdziałać organizacjom ochrony środowiska. Jak pisał dziennik "Calgary Herald", rządząca w Albercie partia konserwatywna "nagle zdała sobie sprawę, że sztab wojenny sam się wystawia na wysokie kary finansowe". Pathway Alliance, jedna z organizacji sektora naftowego, wskazując na ustawę, usunęła ze swojej strony internetowej wszystkie dotychczasowe komunikaty, pozostawiając tylko odniesienie do ustawy i "niepewności w sprawie publicznych komunikatów". Kanadyjskie Stowarzyszenie Producentów Ropy Naftowej napisało w komunikacie, że ponieważ konieczność podania faktów będzie spoczywać na firmach, "ci, którzy wnoszą skargi, nie będą ponosić ryzyka lub odpowiedzialności".


Druga z ustaw nakłada na rząd federalny obowiązek działania w przypadkach takich, jak znana historia Indian z Grassy Narrows w Ontario. Grassy Narrows to licząca około tysiąca osób społeczność, której mieszkańcy ponoszą konsekwencje zatrucia lokalnych strumieni i rzek przez miejscowy tartak ok. 10 tonami rtęci w latach 1962-1970. Sprawa jednym z najbardziej znanych przypadków umieszczania zanieczyszczających środowisko zakładów w pobliżu biedniejszych i niebiałych społeczności. Dla Indian z Grassy Narrows ryby to podstawa wyżywienia, obecnie ok. 90 proc. mieszkańców choruje. Kilka tygodni temu Indianie złożyli pozew do sądu przeciw rządowi prowincji Ontario i rządowi federalnemu, oskarżając je o brak działania po zatruciu rzek przez tartak. Indianie domagają się odszkodowań.


Nowe prawo będzie wymuszało na rządzie federalnym rejestrowanie podobnych przypadków, zbieranie statystyk dotyczących zdrowia i stworzenie strategii przeciwdziałania, która musi uwzględniać związki między "rasą, statusem społeczno-ekonomicznym i ryzykiem środowiskowym". Media przypomniały, że w 2020 r. raport specjalnego wysłannika ONZ, analizujący problemy praw człowieka w kontekście zatruwania środowiska, wskazał, że w Kanadzie "zmarginalizowane grupy i rdzenni mieszkańcy w szczególności znajdują się po gorszej stronie (...) w warunkach, które w innych miejscach w Kanadzie nie byłyby akceptowane".


Z Toronto Anna Lach(PAP)


lach/ kar/


Kraj i świat

2024-06-30, godz. 09:20 Kazachstan/ 90 proc. studiujących za granicą nigdy nie wraca do kraju Około 80 tys. obywateli Kazachstanu studiuje obecnie za granicą. 90 proc. z nich nie wróci już do kraju; to ogromny drenaż mózgów - uważają analitycy… » więcej 2024-06-30, godz. 09:10 Gdańsk/ Zakończyła się operacja wydobycia dźwigu, który runął do kanału portowego W nocy z soboty na niedzielę zakończyła się operacja podnoszenia dźwigu, który w piątek po południu wskutek wichury runął do kanału portowego w Gdańsku… » więcej 2024-06-30, godz. 08:40 Warszawa/ 7 lipca zaczyna się 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej 'Organy Archikatedry' w każdą niedzielę od 7 lipca do 22 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela… » więcej 2024-06-30, godz. 08:40 LN siatkarzy - Clevenot: do końca wierzyliśmy w swoje umiejętności (wywiad) 'Nawet kiedy mieliśmy spore problemy, zachowaliśmy pozytywne nastawienie na boisku. Do końca czuliśmy się pewni siebie i wierzyliśmy w swoje umiejętności'… » więcej 2024-06-30, godz. 08:40 "Noc długich noży" – 90 lat temu Hitler utorował sobie drogę do pełni władzy 90 lat temu, o poranku 30 czerwca 1934 r. w Niemczech zakończyła się krwawa czystka mająca na celu eliminację czołowych członków SA, na czele z Ernstem… » więcej 2024-06-30, godz. 08:40 Grecja/ Władze: pożar na wyspie Serifos opanowany, ale skutki są bardzo poważne Pożar, który wybuchł w sobotę po południu na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, został opanowany, ale jego skutki są bardzo poważne - powiadomiły… » więcej 2024-06-30, godz. 08:20 Ekspertka: W miastach odchodzi się od betonozy, ale proces ten powinny wspierać przepisy Po fali nieudanych rewitalizacji odchodzimy w Polsce od betonozy - powiedziała PAP dr inż. arch. Justyna Rubaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu… » więcej 2024-06-30, godz. 08:20 IMGW ostrzega przed intensywnymi burzami oraz upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami dla woj.: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz drugiego stopnia… » więcej 2024-06-30, godz. 08:20 Grecja/ Polacy przygotowali już kilkaset dróg wspinaczkowych na wyspie Karpatos Na greckiej wyspie Karpatos Polacy przygotowali już prawie 400 dróg wspinaczkowych. 'Otwieramy dla świata świetne miejsce do wspinania' - powiedział PAP pomysłodawca… » więcej 2024-06-30, godz. 08:10 Francja/ Rozpoczęła się pierwsza tura wyborów do parlamentu, po władzę sięga skrajna prawica We Francji rozpoczęła się w niedzielę pierwsza tura przedterminowych wyborów parlamentarnych, które mogą po raz pierwszy w historii kraju przynieść rządy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »