Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-20, 21:50 Autor: PAP

Kazachstan/ Skończyły się powodzie, zaczyna się susza, a wodę trzeba sprowadzać

Kazachstan nie uporał się jeszcze ze skutkami największej od 80 lat powodzi, która trapiła kraj przez ponad dwa miesiące, a już zmaga się z suszą i niedostatkiem wody, którą musi ją sprowadzać z sąsiednich państw; sytuacja dotycząca zasobów wodnych w całej Azji Środkowej jest dramatyczna.

Kazachstańskie ministerstwo zasobów wodnych i irygacji poinformowało, że w najbliższym czasie otrzyma od sąsiedniego Kirgistanu ponad 560 mln metrów sześciennych wody do nawadniania pól. "180 milionów metrów sześciennych wody z rzeki ?zu i 380 mln m sześciennych z rzeki Tałas zostanie skierowanych do Kazachstanu z Kirgistanu w sezonie irygacyjnym 2024" - przekazały władze.


Wcześniej poinformowano, że dzięki porozumieniu z władzami innego sąsiedniego kraju, Uzbekistanu, Kazachstan otrzyma 922 mln metrów sześciennych wody dostarczonej przez łączący oba kraje kanał Dostyk.


Kazachstan, dziewiąty pod względem powierzchni kraj na świecie, nie jest samowystarczalny, jeśli chodzi o zasoby wodne. Zaledwie 2,8 proc. jego terytorium stanowią zbiorniki i cieki wodne, podczas gdy dwie trzecie stanowią ziemie jałowe - stepy i półpustynie. Znaczna część zasobów wodnych pochodzi z sąsiednich krajów, co sprawia, że wykorzystanie rzek transgranicznych jest dla Kazachstanu kwestią kluczową. Szacuje się, że do 2030 r. ilość słodkiej wody w kraju może zmniejszyć się pięciokrotnie.


Zasoby wodne w Azji Środkowej mają głównie charakter transgraniczny. Znaczna część wody spływa z gór Kirgistanu, Tadżykistanu i Afganistanu, a następnie przepływa przez dwie największe rzeki regionu - Syr-darię i Amu-darię. Ta pierwsza wpływa do coraz bardziej wysychającego Jeziora Aralskiego, druga wpływała do niego jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia, lecz obecnie kończy swój bieg w kanałach nawadniających pola Uzbekistanu. Kanały te nie są szczytem techniki irygacyjnej i większość wody jest tracona.


Woda odgrywa kluczową rolę w gospodarkach pięciu krajów Azji Środkowej. W Kirgistanie i Tadżykistanie, państwach, których ogromną większość powierzchni stanowią góry, energia pochodząca z wody odpowiada za większość zasobów energetycznych, jest także towarem eksportowym. W krajach położonych w dolnym biegu rzek, Uzbekistanie i Turkmenistanie, woda spływająca z gór Tadżykistanu i Kirgistanu służy jako źródło nawadniania pól bawełny, stanowiących kluczowy towar eksportowy tych państw. Uzbekistan i Turkmenistan są bardzo uzależnione od wody pochodzącej z krajów sąsiednich, co często prowadzi do konfliktów.


Najbardziej spektakularnym przejawem nieporozumień było grożenie Tadżykistanowi wojną przez pierwszego, zmarłego w 2016 roku prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, który nie zgadzał się na budowę elektrowni wodnej na rzece Wachsz. Elektrownię otwarto w 2018 roku, sytuacja pomiędzy oboma państwami nieco się poprawiła, wcześniej oba kraje przez lata nie utrzymywały ze sobą połączeń drogowych, kolejowych ani lotniczych; Tadżycy odmawiali nawadniania uzbeckich pól, w ramach retorsji Uzbekistan wyłączał Tadżykom prąd w okresie zimowym.


Przyszłość regionu jednak nie rysuje się w różowych barwach. Według Banku Światowego obecna populacja pięciu krajów regionu Azji Środkowej przekracza 78 mln. Do 2050 r., według prognoz, liczba ta ma wzrosnąć do 90-100 mln, co spowoduje ogromny deficyt wody. Już do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę służącą do nawadniania pól może wzrosnąć o 30 proc.


Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) stwierdziła, że kraje Azji Środkowej znajdują się w pierwszej dziesiątce liderów zużycia wody na świecie. Rolnictwo w krajach Azji Środkowej zużywa prawie trzy razy więcej wody na jednostkę produkcji niż w krajach rozwiniętych. Jest to spowodowane w dużej mierze ogromnymi stratami wody, która dosłownie wsiąka w ziemię w kanałach zbudowanych za czasów sowieckich dla nawadniania pól bawełny w ramach projektu zawracania biegu Amu-darii i Syr-darii, co doprowadziło do wysychania Jeziora Aralskiego i największej katastrofy ekologicznej w Azji Środkowej. Przez 60 lat jezioro to, niegdyś czwarte co do wielkości słone jezioro świata, straciło 90 proc. objętości.


Z Astany Sebastian Markiewicz (PAP)


sm/ fit/


Kraj i świat

2024-06-30, godz. 02:30 Salwador/ Prezydent zwolnił większość pracowników ministerstwa kultury Wykonując polecenie prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele ministerstwo kultury tego kraju ogłosiło w piątek z powodu 'pilnej potrzeby oszczędzania środków… » więcej 2024-06-30, godz. 01:30 RPA/ Znaczny wzrost przestępstw wobec klientów barów i restauracji W Republice Południowej Afryki zaobserwowano znaczny wzrost liczby przestępstw wobec klientów barów i restauracji, zwłaszcza podczas transmitowania wydarzeń… » więcej 2024-06-30, godz. 00:40 ME 2024 - Niemcy - Dania 2:0 (opinie) Po meczu Niemcy - Dania (2:0) powiedzieli: Julian Nagelsmann (trener reprezentacji Niemiec): 'To był szalony mecz! Pierwsze 20 minut było najlepszymi w turnieju… » więcej 2024-06-30, godz. 00:30 Serbia/ Zatrzymany po ataku pod ambasadą Izraela mężczyzna był skazany za podżeganie do terroryzmu Mężczyzna zatrzymany w sobotę w związku z atakiem na policjanta przed ambasadą Izraela w Belgradzie był już skazany za podżeganie do terroryzmu - poinformowała… » więcej 2024-06-30, godz. 00:00 ME 2024 - Neuer i Kroos coraz wyżej pod względem liczby meczów (dokumentacja) Niemiec Manuel Neuer rozegrał w sobotę 19. mecz w turnieju finałowym mistrzostw Europy. Tym samym śrubuje rekord wśród bramkarzy z największą liczbą… » więcej 2024-06-29, godz. 23:50 ME 2024 - Szwajcaria i Niemcy w ćwierćfinale, Włochy nie obronią tytułu Drużyny Szwajcarii i Niemiec jako pierwsze awansowały w sobotę do ćwierćfinałów piłkarskich mistrzostw Europy. Helweci pokonali 2:0 Włochów, którzy… » więcej 2024-06-29, godz. 23:40 ME 2024 - Niemcy - Dania 2:0 (opis) 1/8 finału: Niemcy - Dania 2:0 (0:0). Bramki: 1:0 Kai Havertz (53-karny), 2:0 Jamal Musiala (68). Żółta kartka - Dania: Alexander Bah, Joakim Maehle… » więcej 2024-06-29, godz. 23:40 Egipt/ Europejskie firmy zainwestują ponad 40 mld euro, aby ograniczyć napływ migrantów Europejskie firmy podpisują umowy inwestycyjne z Egiptem o wartości potencjalnie przekraczającej 40 mld euro, aby ustabilizować egipską gospodarkę i ograniczyć… » więcej 2024-06-29, godz. 23:30 ME 2024 - wyniki i program fazy pucharowej Wyniki i program fazy pucharowej piłkarskich mistrzostw Europy: 1/8 finału29 czerwca, sobota 1. Szwajcaria - Włochy 2:0 (1:0) 2. Niemcy - Dania 2:0 (0:0)30… » więcej 2024-06-29, godz. 23:30 ME 2024 - strzelcy Klasyfikacja strzelców - po 39 z 51 meczów (86 bramek): 3 - Georges Mikautadze (Gruzja) Jamal Musiala (Niemcy)2 - Niclas Fuellkrug (Niemcy) Cody Gakpo (Holandia)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »