Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-17, 13:40 Autor: PAP

Leszczyna: od poniedziałku codzienne raporty z monitorowania przypisywania leków

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że od poniedziałku działa system monitorowania przypisywania leków psychotropowych i narkotycznych; codziennie będzie do nie trafiał raport z tego monitoringu. Dodała, że w przypadku niepokojących wniosków będzie on trafiał do Komendy Głównej Policji.

Ministra zdrowia w poniedziałek na konferencji prasowej pytana była o zapowiedziane przez nią wprowadzenie codziennego system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu.


Leszczyna przypomniała, że kiedy w czasie pandemii wprowadzono do systemu prawnego teleporady, to razem z nimi weszły w życie tzw. receptomaty. Jednocześnie wskazała, że nie wprowadzono wystarczających ograniczeń prawnych i nie uszczelniono wystarczająco tego systemu.


Jak mówiła w Centrum e-zdrowia istniał i istnieje system monitorowania, ale "nie było żadnej procedury, żadnego regulaminu, żadnego zarządzenia ministra zdrowia, które by mówiło np. w jakich okresach ma być raportowanie". "Nie było też w zasadzie współpracy z policją, a odpowiedzialność (...) kontrolna była w zasadzie rozmyta na różne instytucje i nie do końca wiadomo było kto za co odpowiada" - dodała.


"Dzisiaj będzie gotowe takie zarządzenie ministra zdrowia" - poinformowała ministra.


"Już od dzisiaj centrum e-zdrowia monitoruje preskrypcję leków opioidowych, i w ogóle leków psychotropowych i narkotycznych, i każdego dnia dostaję raport jako minister zdrowia. Analizujemy ten raport" - powiedziała.


Jak mówiła, jeśli zostaną zauważone "jakieś niepokojące zjawiska, jakieś niepokojące trendy (...) to należy się temu przyjrzeć". Jako przykład wskazała sytuację, gdy od jednego lekarza recepty są realizowane w różnych miejscach w Polsce w ciągu jednego dnia, co jak mówiła oznacza, że jest to receptomat.


Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że jest po rozmowie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem. "Po naszej stronie (jest) monitoring, raportowanie codzienne, po stronie służb, po stronie organów ścigania - współpraca z nami w tym zakresie" - wyjaśniła.


Pytana, co w sytuacji, gdy z analizy raportu wynikną niepokojące wnioski - odpowiedziała, że raport trafi do Komendy Głównej Policji.


W sobotę, zapowiadając wprowadzenie monitoringu, Leszczyna poinformowała, że poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy. Mówiła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.


"Chcę wyraźnie podkreślić, że ten monitoring będziemy prowadzić na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, natomiast dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane" - podkreśliła dodając, że dane pacjenta są danymi wrażliwymi i są całkowicie bezpieczne.


Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce. Ilość ta jest niewielka biorąc pod uwagę ok. 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku - poinformowała policja.


W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.


Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków. (PAP)


Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Aleksandra Kiełczykowska


dsr/ ak/ agz/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 07:30 Jodie Foster ujawniła, że traumatyczne zdarzenie zniechęciło ją do występów w teatrze Gwiazda takich produkcji, jak „Milczenie owiec” i „Taksówkarz” w najnowszym wywiadzie opowiedziała o okolicznościach przedwczesnego zakończenia swojej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Rusza wakacyjne plenerowe kino pod Tatami, nad Bałtykiem i na Mazurach Od poniedziałku, codziennie przez całe wakacje, przy zakopiańskich Krupówkach i na sopockim Molo będzie można oglądać filmy w plenerowych kinach, w ramach… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Warmińsko-mazurskie/ Samorząd regionu przyjął program walki z otyłością u uczniów Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przyjął program walki z otyłością u uczniów klas I-III. Dzieci, których BMI wyniesie ponad 90, będą mogły przystąpić… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Badacze odkrywają sekrety serca dzięki rybce danio Wyniki najnowszych badań molekularnych zarodków danio pręgowanego mają pomóc np. klinicystom pracującym z wrodzonymi wadami serca i utorować drogę do bardziej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Nawet źle napisane role zamieniał w kreacje – 100 lat temu urodził się Gustaw Lutkiewicz 29 czerwca 1924 r. urodził się w Kownie (Litwa) Gustaw Lutkiewicz - aktor. „Umiał znaleźć sobie miejsce, zaistnieć w przedstawieniu w sposób naturalny”… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 85 lat temu hasło Żywe torpedy trafiło na pierwsze strony polskich gazet Wiosną 1939 r. hasło 'Żywe torpedy' nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 MC: strategia cyfryzacji państwa trafi w lipcu do uzgodnień międzyresortowych Projekt nowelizacji ustawy będący podstawą prawną Strategii cyfryzacji państwa trafi do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji oraz opiniowania w lipcu… » więcej 2024-06-29, godz. 07:00 Węgry/ Ekspert: polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza jest ograniczone Polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza (3SI) jest, w przeciwieństwie do gospodarczego, ograniczone - powiedział PAP węgierski ekspert ds… » więcej 2024-06-29, godz. 06:50 Cynk może pomóc chronić uprawy przed zmianami klimatu Cynk może się przyczynić do zabezpieczenia plonów przed zmianami klimatu, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w regulacji procesu wiązania azotu przez rośliny… » więcej 2024-06-29, godz. 06:50 Warmińsko-mazurskie/ Sucho w lasach - grzyby i jagody rarytasem Z powodu suszy w tym roku jagód i grzybów w warmińsko-mazurskich lasach jest jak na lekarstwo. Zdaniem leśników winna takiej sytuacji jest susza. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »